LISTOPAD: TYDZIEŃ IV

Przeciwieństwa

Tematem mijającego tygodnia były „Przeciwieństwa”.

Utrwalaliśmy te  pojęcie w różnych zabawach i kartach pracy. Dzieci miały między innymi zadanie narysować wymyślone przez siebie dwa  rysunki, odnaleźć i połączyć przeciwieństwa, pokolorować zakodowany rysunek, układały rytmy. Doskonaliły umiejętność układania zagadek, konstruowania dłuższych wypowiedzi, opisywania różnych przedmiotów i czynności.

Ćwiczenia buzi i języka doskonaliły sprawność motoryczną narządów mowy.

Podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych ćwiczyły równowagę, umiejętność szybkiej reakcji na sygnał słuchowy i wzrokowy. Doskonaliły umiejętność nazywania stron prawej i lewej.

Rozwijały umiejętność przeliczania w zakresie 0-5 utrwalając poznane cyfry.

Podczas zajęć z języka angielskiego oprócz utrwalania znanych słówek i śpiewania poznanych dotychczas piosenek słuchały bajki o śpiącej księżniczce Aurorze w języku angielskim, uczyły się odpowiadać na pytanie „Jak się czujesz?”.

Podczas zajęć rytmicznych oprócz zabaw umuzykalniających  uczyły się nowego tańca – „Grozika”.

Czwartkowy dzień w przedszkolu minął pod znakiem misiowych zabaw. Dzieci oglądały film edukacyjny – „Skąd wzięło się święto pluszowego misia”, opowiadały o swoim przyjacielu pozostawionym w domu, wyklejały bibułą sylwetkę misia, uczyły się rysować swojego przyjaciela oraz kolorowały i wycinały opaskę  w której potem wszystkie dzieci wesoło tańczyły przy misiowych piosenkach.

LISTOPAD: TYDZIEŃ III

Kapie, kropi, mży

Temat mijającego tygodnia to – „ Kapie, kropi, mży”.

Podczas realizowania tego tematu dzieci codziennie miały zadanie uzupełniać swój kalendarz pogody symbolami odpowiadającymi aurze za oknem.

Wciągu całego tygodnia utrwalano cyfr 1-5 przeliczając w tym zakresie, wykonując ćwiczenia grafomotoryczne, rozwiązując zadania matematyczne, wykonując prace plastyczne oraz podczas zabaw ruchowych.

Wychowankowie podczas codziennych ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw ruchowych rozwijali koordynację ruchową, sprawność całego ciała oraz doskonaliły umiejętności bezpiecznego współdziałania z innymi dziećmi.

Poprzez różnorodne zabawy i doświadczenia dowiedziały się jak ważna dla człowieka jest woda, zdobyły informacje o obiegu wody w przyrodzie, o stanach skupienia wody oraz skąd się bierze deszcz. Dzieci rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, dźwiękowe i graficzne. Rozpoznawały instrumenty po dźwiękach, słuchały muzyki klasycznej.

Malowały farbami – „mokre w mokrym”, wycinały nożyczkami różne kształty, tworzyły jesienne parasole.

W piątek obchodziliśmy DZIEŃ KREDKI, w którym to właśnie one  grały główną rolę.  Zabawy rytmiczne ze śpiewem do piosenki z wykorzystaniem kredek, zabawy matematyczne, plastyczne i ruchowe to tylko  niektóre aktywności w tym dniu.

LISTOPAD: TYDZIEŃ II

Dbamy o zdrowie

Tematem drugiego tygodnia  listopada był temat: „Dbamy o zdrowie”. W poniedziałek, w dniu ZDROWEGO ŚNIADANIA przypomnieliśmy wszystkim jak prawidłowo się odżywiać, co robić aby utrzymać nasze ciało w dobrej formie, jak dostosować swój ubiór do pogody.

Dzieci w swobodnych wypowiedziach opartych na swoich doświadczeniach, opowiadały jak spędzają wolny czas z rodzicami i co najbardziej lubią wspólnie z nimi robić.

Środa była dniem w którym utrwalaliśmy symbole narodowe, oglądaliśmy film edukacyjny – „Co to jest Polska” a o godzinie 11.11 przystąpiliśmy wspólnie z dziećmi z  całego  przedszkola do akcji – „SZKOŁA DO HYMNU”  odśpiewując Mazurek Dąbrowskiego. Środa to również „DZIEŃ JEŻA”. W tym dniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tych sympatycznych zwierzątkach a za zdobytą wiedzę każdy otrzymał order „Przyjaciela Jeżyka”.

Nowo poznaną literą była litera „F, f”. Szukaliśmy słów rozpoczynających się tą literą, ozdabialiśmy ją, układaliśmy kształt litery z różnorodnych materiałów.

Bawiliśmy się przy jesiennych piosenkach, tańczyliśmy, uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych z instrumentami, orzeszkami czy po prostu wyklaskując rytmy.

Ćwiczyliśmy narządy mowy poprzez różnorodne zabawy dźwiękonaśladowcze czy też ćwiczenia oddechowe.

Doskonaliliśmy umiejętność wycinania nożyczkami, kreślenia po śladzie, kolorowania zwracając szczególną uwagę na staranność wykonywania prac

LISTOPAD: TYDZIEŃ I

Temat tygodnia:

Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy

Miniony tydzień upłynął nam w temacie zdrowia i zdrowego jedzenia. Dzieci poznały, jak powstaje chleb - od ziarenka do bochenka. Utrwalaliśmy poznane informacje poprzez układanie historyjki obrazkowej. Dzięki temu dzieci zapoznały się również z praca rolnika, młynarza oraz piekarza. Bawiliśmy się do piosenek: "Mało nas, mało nas..." oraz "Rolnik sam w dolinie".

Dowiedzieliśmy się jak wygląda zboże - pszenica, żyto, jęczmień, owies. Poznanie zbóż wprowadziło nad do poznania piosenki ludowej "Zasiali górale". Oglądaliśmy ludowy taniec w wykonaniu innych dzieci a następnie sami opanowaliśmy podstawowy krok.

Zapoznaliśmy się również z pojęciem "piramida zdrowia" i dowiedzieliśmy się co jest najważniejsze dla naszego zdrowia i jakie produkty powinniśmy ograniczyć w spożywaniu.

W piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, podczas którego wzięliśmy udział w spotkaniu, pt.: "Baśnie na warsztacie", gdzie głównymi bohaterami były Trzy Świnki.

W ciągu tygodnia utrwalaliśmy poznane do tej pory cyfry/liczby i litery/głoski.