WRZESIEŃ 

Tydzień V:

TEMAT KOMPLEKSOWY: W OGRODZIE

W ostatnim tygodniu września rozmawialiśmy na temat warzyw, które możemy znaleźć jesienią w warzywnym ogrodzie. Warzywa były tematem przewodnim zabaw dydaktycznych, ruchowych, muzycznych i plastycznych. Nie zabrakło pogadanek na temat niezwykłej mocy jaką kryją w sobie warzywa czyli WITAMIN. Nasi koledzy obchodzili swoje święto czyli DZIEŃ CHŁOPAKA. W piątek na dowód, że pamiętamy o DNIU LEKARZA wykonaliśmy pocztówki wdzięczności.

WRZESIEŃ 

Tydzień IV:

TEMAT KOMPLEKSOWY: W SADZIE

"Dzień Przedszkolaka” obchodzony był z wielką pompą. Dzieci, zgodnie z sugestią, przyszły uczesane w „Szalone Fryzury”- Pipi, Chopin, Punk, Ala, etc., etc. … .  Zabawy, konkursy umilały czas, a na koniec przyszła kolej na wykonanie fryzury na atrapie głowy - balonie.

"Przyszła Jesień”- odwiedziła nas w sali Pani Jesień całkiem podobna do tej z obrazka. Długo na placu zabaw szukaliśmy jej, ale okazało się że ona ma dużo pracy: zrzuca liście, koloruje je, zbiera owoce, itd …

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Oto Hałabała, zna Go Polska cała”, dzieci słuchały bajki L. Krzemienieckiej „O gościach, którzy nie przyszli na ucztę”, z której dowiedziały się, dlaczego ptaki odfruwają z Polski jesienią.

Dużo czasu spędzaliśmy na placu przedszkolnym przyswajając sobie umiejętność ubierania i rozbierania się. 

WRZESIEŃ 

Tydzień III:

TEMAT KOMPLEKSOWY: KOLORY WOKÓŁ NAS

Przez cały tydzień zabawy, zajęcia skupiały się na kolorach:

  • Nazywanie kolorów
  • Kojarzenie koloru z jego odpowiednikiem w naturze,
  • Mieszanie kolorów, odkrywanie kolorów pochodnych,
  • Malowanie farbami z wykorzystaniem palety barw

Zajęcia manualne przysparzają dzieciom dużo trudności z uwagi na niewykształcone czynności trzymania narzędzi.  Wobec powyższego prace malarskie będą zaczynały się od ekspresji plastycznej. Idąc tym tokiem, dzieci malowały palcami, dmuchały bańki mydlane, mieszały barwy na mleku. Zabawa była wyśmienita i nie było chęci zaprzestania działań twórczych.

Kolejnym krokiem była nauka posługiwania się pędzlem: sposób trzymania pędzla, płynne ruchy pionowe i poziome w powietrzu a potem na kartce. Oczywiście do zaleceń doszła jeszcze estetyka pracy, t.j. potrzeba korzystania ze ściereczki mokrej w celu wytarcia brudnych plam farby na rękach. Efekty były zachwycające.

Spośród zabaw organizowanych przez n-la dużą popularnością cieszyła się chusta integracyjna kolorowe piłki oraz zabawa przy muzyce „Ptaszki, niedźwiedzie i dzieci”.

WRZESIEŃ 

Tydzień II:

TEMAT KOMPLEKSOWY: BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

 

Temat bardzo ważny nawet dla tych młodszych. 

Rozmawialiśmy o tym jak się bawić by było bezpiecznie oraz o bezpiecznej drodze do przedszkola :)

„Moja droga do przedszkola”- dzieci swobodnie wypowiadały się na podstawie ilustracji oraz własnych doświadczeń. Zwróciliśmy uwagę na różne oznaczenia przejścia dla pieszych (znak drogowy, sygnalizator świetlny, pasy - zebra). 

Naszą ulubioną zabawą ruchową była zabawa „Samochody”. Polegała na szybkiej reakcja na bodźce wzrokowe. Dzieci poruszały się kiedy widziały krążek zielony. Po zmianie kolorów – na czerwony, zatrzymywały się.

Oczywiście pojawił się również w naszej sali policjant ;) Który doskonale pomagał pani w pilnowaniu porządku :)

Rozpoznawaliśmy "odgłosy ulicy”- ćwiczenia ortofoniczne, rozpoznawaliśmy dźwięki wydawane przez różne środki transportu i próbowaliśmy je naśladować.

Przedszkolaki wykonały pracę "Sygnalizator” – polegała na układaniu i przyklejeniu kółek we właściwym miejscu. Odbył się pokaz sygnalizatora, w którym nie ma kolorowych świateł. Ustaliliśmy czego brakuje? Dzieci miały  za zadanie ułożyć kółka we właściwym miejscu, używając określeń: na górze, na dole, w środku. Wyjaśniliśmy konieczność przestrzegania zasad przechodzenia na zielonym świetle. Następnie Jabłuszka zabawiły się w poszukiwaczy:) Skupiliśmy się na wyszukiwaniu "koła" spośród różnych figur geometrycznych płaskich - dzieci miały za zadanie wybrać tylko koła. Następnie nasi „Poszukiwacze”- wyszukiwali przedmiotów w sali w kształcie koła. I udało się odnaleźć ich bardzo dużo :) Sprytne przedszkolaki :)

Rozmawialiśmy również o tych co: Stoją przy drodze na jednej nodze ;) a dodatkowo chętne przedszkolaki mogły przymierzyć strój policjanta :) 

Hałabała wspólnie z Paniami lubi Dzień Dobrych Wiadomości :) I dlatego wraz z innymi grupami z przedszkola braliśmy udział w DNIU DOBRYCH WIADOMOŚCI.

 

 

 

Tydzień I:

TEMAT KOMPLEKSOWY: JESTEM W PRZEDSZKOLU

 

Jak miło widzieć wszystkich po wakacjach :) Wróciliśmy opaleni, stęsknieni i chętni do wspólnej zabawy :)

Mamy w swoim gronie nową koleżankę i nowych kolegów, jesteśmy w nowej sali :) Ale bogatsi o doświadczenie ;) 

Wspólnie z Paniami i Krasnalem Hałabałą wymyślamy zabawy, ćwiczymy naszą samodzielność oraz dbamy o naszą nową salę. Nasza grupa "Jabłuszka" zapoznała się z wyglądem własnej sali, rozmieszczeniem kącików tematycznych.

Przedszkolaki poznały swoje miejsce do pracy i zabawy, łazienkę. Wspólnie wybraliśmy się w podróż po naszej sali, by lepiej poznać  stałe miejsca zabawek, gier, układanek. Omówiliśmy sposób korzystania z nich, zwróciliśmy wspólnie uwagę na dbanie o nie oraz na odkładanie na właściwe miejsce :)

 

Bawiliśmy się w zabawę „Kto mnie woła?” oraz "Toczy się piłeczka" by utrwalić imiona kolegów i koleżanek z grupy.

Wprawieni i chętni do działania wykonaliśmy pracę plastyczną farbami, dużo się ruszaliśmy przy muzyce oraz wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego :)

Cały czas utrwalamy zasady zachowania w grupie oraz zasady bezpiecznej zabawy na ogrodzie przedszkolnym :)