Tydzień IV

Tematyka tygodnia:,, Wiem, co jem i dlatego jestem zdrowy ''

W tym tygodniu Jabłuszka dowiedziały się jakie walory zdrowotne mają owoce i warzywa, dlaczego powinniśmy je spożywać uczyły się jak prawidłowo przygotować stół na przyjście gości a co za tym idzie sposób ustawiania talerzy, kubków, sztućców oraz serwetek.  Przy okazji został omówiony szczegółowo każdy posiłek w ciągu dnia kolejność oraz  z jakich produktów powinien się składać (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). Wykonaliśmy zdrowe frytki z batatów i dyni.

24.10 obchodziliśmy ,,Dzień Origami’’ dowiedzieliśmy się jakie są techniki składania papieru.

25.10 odbył się wyjazd do Centrum Regionalnego w Żorach. Dzieci poznawały etapy kiszenia kapusty oraz jej rodzaje. Dzieci nauczyły się śląskiego tańca „Miotlarz” oraz wykonały pracę plastyczną.

 

 

 

 

Tydzień III

Tematyka tygodnia:,, Co zwierzęta i ptaki robią jesienią?''

W tym tygodniu w grupie Jabłuszek odbywały się zajęcia pod tytułem „Co zwierzęta i ptaki robią jesienią?” Dzieci dowiadywały się, gdzie mieszkają i co jedzą zwierzęta. Uczyły się o ptakach, które zostają w naszym kraju, a które odlatują w daleką podróż w poszukiwaniu ciepłego miejsca, by móc spędzić tam zimę i ponownie wrócić do Polski. Przedszkolaki z radością uczyły się nowych rzeczy, a przy okazji świetnie się przy tym bawiły.

Jesienią przyroda zdecydowanie zwalnia. Cisza w lesie sygnalizuje, że za chwilę nadejdzie zima: nie słychać już ptasich treli. Nie oznacza to jednak, że w lesie jest spokojnie. Jesienią spore ożywienie panuje w świecie zwierząt.

 Dowiedziały się także  o tym, że niektóre zwierzęta gromadzą i ukrywają pewną ilość pokarmu do późniejszego zimowego spożycia. Wiewiórki zazwyczaj zakopują orzechy w ziemi w pobliżu swoich gniazd, aby były dostępne na zimę.

W miesiącach jesiennych wiele zwierząt futerkowych wymienia również swe dotychczasowe rzadsze futerko na gęste zimowe. Zwierzęta takie jak króliki, łasice, lisy i wiele innych linieją i obrastają w grubszą i gęstszą sierść.

18 pażdziernika obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej, Dzień Listonosza. Zrobiliśmy sobie spacer do pobliskiej poczty , gdzie dzieci miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób działa poczta, oraz tego w jaki sposób dochodzą listy bądź  paczki.

W piątek w ramach projektu „Pół godziny od rodziny” odwiedził nas tata jagódki, który opowiedział o swojej ciekawej pasji- wędkarstwie. Dzieci miały okazję pooglądać, dotykać, wypróbować wszystkie niezbędne rzeczy, które są potrzebne wędkarzowi. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe rybki. Bardzo dziękujemy tatusiowi za przybycie 😊

U nas zawsze jest wesoło, mamy dużo zabaw ruchowych, dydaktycznych, dźwięko -naśladowczych.

 

 

 

 

 

Tydzień II

Tematyka tygodnia: "Kolory wokół nas"

Każdego dnia patrzymy na świat pełen różnych barw. Dobieramy kolorystycznie części garderoby, malujemy ściany na ulubione odcienie, wybieramy przedmioty kierując się gustami kolorystycznymi…

Nasze przedszkolaki w tym tygodniu utrwalały znajomości podstawowych kolorów poprzez różne zabawy, bawiąc się w magików poznały 3 podstawowe kolory, z których można stworzyć nowe.

W poniedziałek obchodziliśmy „Dzień drzewa”, dzieci wiedzą jak ważną rolę pełnią one na naszej planecie, poznały budowę drzew, a także zasadziły drzewko w naszym ogrodzie. W tym dniu w ramach projektu „Pół godziny od rodziny” odwiedziła nas mama Michała, która zapoznała nas z zawodem wizażystki, pokazała wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do zrobienia makijażu.

We wtorek swoje święto obchodziły dziewczynki, z tej okazji odbyło się wiele atrakcji: maseczki, malowanie paznokci, tańce i słodki poczęstunek.

Z kolei w piątek swoje święto mieli wszyscy pracownicy przedszkola, „Jaskółki” zaprosiły nas na cudowną akademię. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie miłe słowa i słodkie upominki.

 

 

Tydzień I

Tematyka tygodnia: "Jesień w ogrodzie"

Okazuje się, że jesień króluje nie tylko w sadach czy ogrodach. W tym tygodniu naszym przedszkolu można ją znaleźć w kącikach przyrody. Tegoroczna Nasza Złota Polska Jesień dała nam wiele darów. Wraz z rozpoczęciem jesieni, w naszej grupie trwały działania zmierzające do zaaranżowania ciekawego, bogatego w dary jesieni kącika przyrody. Nasze Jabłuszka podczas jesiennych spacerów  organizowanych w przedszkolu zbierały żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu i z wielką radością przynoszą je do przedszkola. W kącikach przyrody, można spotkać także wspaniałe okazy warzyw i owoców. W przedszkolu oglądaliśmy kto co zebrał, porównujemy, przeliczamy, a następnie segregujemy i układamy w kąciku przyrody.  Podkreślić należy, iż kąciki przyrody w przedszkolu dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania .

Dowiedzieliśmy się jakie jesienne dary możemy spotkać w ogrodzie, rozpoznawaliśmy warzywa tylko za pomocą dotyku, „gotowaliśmy” zupę z warzyw, sylabowaliśmy ich nazwy.

Było dużo zabaw ruchowych, słownych oraz wierszy czytanych przez panie.

04.10.22 r w naszym przedszkolnym ogrodzie odbył się PIKNIK RODZINNY w roli głównej HAŁABAŁA, BANIA I KARTOFEL- to była fantastyczna zabawa!!

W środę odwiedziliśmy pobliski stragan w celu znalezienia warzyw, z których można ugotować zdrową i pyszną zupę.

Na koniec tygodnia dużo się uśmiechaliśmy, bo piątek to „Dzień uśmiechu”, z tej okazji przygotowaliśmy wesołe buźki, wiemy, że śmiech to zdrowie, a na koniec zabawiliśmy się w „Pomidora”, było bardzo wesoło!

W tym tygodniu Ivan obchodził swoje 4 urodzinki, sto lat dla solenizanta!