GRUDZIEŃ: TYDZIEŃ IV

Temat tygodnia:

Pada śnieg - święta tuż tuż

Miniony tydzień przybliżał nas coraz bliżej do świąt. Pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat świątecznych zwyczajów i tradycji, dzieci opowiadały o świątecznych przygotowaniach w ich domach. Codziennie towarzyszyły nam w zabawach świąteczne melodie i piosenki.

Powitaliśmy Zimę razem z Elzą i Olafem, którzy właśnie z tej okazji zawitali w naszej sali!

Mała choineczka - filmik

GRUDZIEŃ: TYDZIEŃ III

Święta tuż tuż

Tematem minionego tygodnia  były nie tylko Święta Bożego Narodzenia lecz również  zbliżająca się dużymi krokami Zima oraz Dzień Guzika, który obchodziliśmy w poniedziałek.

W ciągu tygodnia rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach  związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w oparciu o ilustracje, wiersze, opowiadania oraz własne doświadczenia dzieci. Śpiewaliśmy wspólnie kolędy, wykonaliśmy wspólnie przepiękny kolorowy łańcuch na naszą przedszkolną  choinkę.  Praca nad wykonaniem łańcucha była doskonałą okazją do doskonalenia naszych umiejętności matematycznych.

Przygotowywaliśmy również drobne upominki dla najbliższych pod choinkę.

Wycinaliśmy śniegowe gwiazdki z papieru, tworzyliśmy gazetkę przedszkolną pt. : „Zima”, rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne dotyczące zimy, słuchaliśmy opowiadania nauczyciela pt.: „Historia Choinki”.

Nowo poznaną literą była litera „H, h” – poszukiwaliśmy wyrazów na tą literę, łączyliśmy ją z samogłoskami i próbowaliśmy je odczytać, układaliśmy literę z klocków, kolorowaliśmy, wyszukiwaliśmy ją w tekście.

Piątek był dniem wyjątkowym w naszym przedszkolu ponieważ uczestniczyliśmy w przedstawieniu jasełkowym przygotowanym przez dzieci z najstarszej grupy - „Jarzębinki”. Składaliśmy sobie życzenia świąteczne łamiąc się opłatkiem, były też drobne upominki.

W ciągu tygodnia oprócz wielu zadań doskonalących motorykę małą czy też  ćwiczeń logopedycznych uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych między innymi – „Ubieramy choinkę”, „Znajdź swój kolor”, „Niespodzianki Pani Zimy”, „Zaprzęgi Pani Zimy”, „Zimno - ciepło”.

GRUDZIEŃ: TYDZIEŃ II

Prąd elektryczny

Ubiegły tydzień rozpoczął się spotkaniem z Mikołajem.  Na przywitanie zaśpiewaliśmy mu przygotowaną piosenkę, potem to już były tylko prezenty, dużo prezentów. Dzień ten minął nam przy ubieraniu choinki i wesołej zabawie.

Podczas zajęć z języka angielskiego śpiewaliśmy piosenkę S-A-N-T-A. Na zajęciach rytmiki poznaliśmy piosenkę „Czarodziejski puch”.

Tematem całego tygodnia był „Prąd elektryczny”. Realizując ten temat poznaliśmy źródła energii, dowiedzieliśmy się co to jest prąd, wymienialiśmy urządzenia elektryczne znajdujące się w domu, dowiedzieliśmy się jak kiedyś wyglądały urządzenia w gospodarstwie domowym i przede wszystkim – jak oszczędzać prąd elektryczny. Bawiliśmy się również do piosenki- kliknij

Poznaliśmy literę „G, g” oraz cyfrę „6” – utrwalaliśmy je podczas różnych zadań i zabaw.

Zabawy i ćwiczenia ruchowe, to nieodłączny element naszego dnia, jak również ćwiczenia oddechowe i językowe wspomagające rozwój mowy.

GRUDZIEŃ: TYDZIEŃ I

Tutaj rosły paprocie

W tym tygodniu tematem przewodnim – „Tutaj rosły paprocie”, który przede wszystkim pozwolił nam zapoznać się z pracą górnika. Przez cały tydzień z Hałabałom "rajzowalimy i śląski region poznawalimy".

W poniedziałek nauczyliśmy się śląskich tańców takich jak: „Owczareczek”, „Grozik”, „Nie chcę cię znać”, „Litery”. Szukaliśmy, gdzie Śląsk leży na mapie Polski oraz gdzie znajdują się Katowice. I tak jak to kiedyś na Śląsku było, wspólnymi siłami upiekliśmy domowy chleb, który później oczywiście zjedliśmy ze smakiem.

Wtorek upłynął nam na wróżbach i Andrzejkowych czarach. Dzieci losowały swoje zawody, poznawały co czeka ich w przyszłości.

W środę czekał na nas gość – przewodnik Kopalni Guido i Lusia, P. Tomek, który opowiedział dzieciom, jak ciężka i trudna jest praca górnika. Mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt jakim górnik posługuje się na co dzień. Poszerzyliśmy nasz „Śląski słownik” o nowe wyrazy, takie jak: Hajer – górnik, gruba – kopalnia i szola – winda w kopalni.

W czwartek na zajęciach towarzyszyły nam dinozaury! Wysłuchaliśmy opowiadania H. Zdzitowieckiej „O czym szeptały iskierki”, dzięki któremu poznaliśmy sposób i czas powstania węgla. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było lepienie (kulanie) klusek, czekała na wszystkich w tym dniu niespodzianka – kino i popcorn!

Piątek, czyli Barbórka w przedszkolu! W tym dniu odwiedzili nas goście - górnicy, który opowiedzieli nam o pracy górnika i ich strojach. Dzieci miały okazję pochwalić się wiedzą zdobytą podczas całego tygodnia. Górnicy odwiedzili nas także w Sali, gdzie mieliśmy przygotowaną dla nich piosenkę w podziękowaniu za odwiedziny.