Drukuj
Kategoria: 2022-2023
Odsłony: 648

 

WRZESIEŃ

V TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ MAŁYM OWOCE W SADZIE ZBIERAMY

Jesień to najlepsza pora roku by przybliżyć przedszkolakom jak wielką wartość dla naszego zdrowia mają owoce.  Dzieci na zajęciach dydaktycznych z Krasnalem Hałabałą poznały dary jesienne z sadu. Rozpoznawały je za pomocą różnych zmysłów dotyku, zapachu, smaku . Najważniejsze przesłanie to zachęcanie do zjadania owoców w każdej postaci.

Nazywaliśmy owoce na przygotowanych wcześniej kartach obrazkowych, dzieliliśmy ich nazwy na sylaby. Oprócz kosztowania świeżych owoców  dzieci dowiedziały się, jak należy je przechowywać, aby móc z nich korzystać także zimą. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły zabawy ruchowe, piosenki i prace plastyczne.

W tym tygodniu dniem nietypowym był Dzień Jabłka dzieci poznały walory zdrowotne, tych smacznych owoców, a także możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp. Wykonaliśmy smaczne owocowe szaszłyki. Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka – były piosenki, tańce, zagadki i prace plastyczne. Wiele emocji dostarczyły dzieciom konkurencje zręcznościowe i ćwiczenia ruchowe.

W tym tygodniu obchodziliśmy również Dzień Chłopaka to świetna okazja aby wszystkim chłopcom w tym dniu złożyć życzenia oraz przygotować miłą niespodziankę. W naszej grupie były zabawy z dmuchanymi piłkami, tańce, wesoły tor przeszkód, słodki upominek i niespodzianka, która każdy chłopiec  zabrał ze sobą do domu. Rodzicom „Jaskółek” bardzo dziękujemy za zakupienie upominków.

W tym tygodniu wykonaliśmy pierwsze zadania przygotowane na wrzesień w ramach Klubu Krasnala Hałabały. – „JAK SIĘ NAPISAŁY KRASNALKOWE PRZYGODY” Dzieci wymyśliły krótki okrzyk Klubu Przyjaciół Krasnala Hałabały, odśpiewały hymn, narysowały portret patrona, oraz pokolorowały Logo Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.

 

KLUB PREDSZKOLI KRASNALA HAŁABAŁY - FILMIK - kliknij na zdjęcie

smile

DZIEŃ JABŁKA Z OZOBOTEM - FILMIK - kliknij na zdjęcie 

 

IV TYDZIEŃ

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA MAMY I JESIEŃ Z HAŁABAŁĄ WITAMY

 

W tym tygodniu świętowaliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA z tej okazji wybraliśmy się do FunZeum, czyli muzeum światła i kolorów. Oglądanie wystaw światła i miejsc w różnych kolorach wyzwolił w nas ogromną radość. Uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków. Poznały światło od zupełnie nowej strony.  Odwiedzały miejsca za każdym razem w innych kolorach, bawiąc się wyśmienicie. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów można było wszystkiego dotknąć...zwiedzanie stanowiło niepowtarzalną i ekscytującą przygodę! Na zakończenie dzieci dały upust nadmiarowi swojej energii w ogromnych budowlach wykonanych z kolorowych klocków Lego, oraz basenie z kolorowymi kulkami. Piosenką przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto  - uczcijmy je razem tańcem i piosenką” (filmik).

Jesień zbliża się wielkimi krokami co czuć za oknami. "Jaskółki" w tym tygodniu poznały wybrane drzewa liściaste oraz iglaste. Uczyły się rozpoznać gatunki drzew po ich liściach. Dzieci dobierały również owoce i liście do danego gatunku drzewa. W ogrodzie przedszkolnym odszukiwały i nazywały drzewa. Tworzyły prace plastyczne. Czas poświęciliśmy na zajęcia i zabawy związane z tematyką darów jesieni. Stworzyliśmy wspólnie kącik przyrody pełen darów przyrody z parku i lasu, w którym nie zabrakło kasztanów, szyszek, żołędzi, jarzębiny oraz liści, które wykorzystywaliśmy do zajęć.

W tym tygodniu przywitaliśmy porę roku JESIEŃ z tej okazji wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną „Jesienne drzewo” oraz wysłuchaliśmy bajki o krasnalku i jesieni w wykonaniu Pań naszego przedszkola.

Do domów przedszkolaków wyruszył już Dzienniczek Misia (projekt Mały Miś w świecie wielkiej literatury). Zapraszamy Rodziców „Jaskółek” do wspólnej czytelniczej zabawy.

Grupa "Jaskółek" wzięła udział w ogólnopolskiej akcji 

"DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA TO WAŻNE ŚWIĘTO

- UCZCIJMY JE RAZEM TAŃCEM I PIOSENKĄ"

FILMIK - kliknij na zdjęcie 

 

III TYDZIEŃ

Z HAŁABAŁĄ MAŁYM KLUB SZNUPKA ODNAWIAMY

W trzecim tygodniu września rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drodze. Podczas zajęć towarzyszył nam policyjny pies Sznupek. Dzieci przypomniały  sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez ulicę na przejściu dla pieszych, pamiętając o 5 zasadach: zatrzymaj się przed przejściem, spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz w lewo, jeśli nic nie jedzie, przejdź spokojnie na drugą stronę. Podczas zabaw w grupie dzieci poznały niektóre znaki drogowe. Przedszkolaki zapoznawały się z wyglądem i znaczeniem kilku ważnych znaków drogowych, tj. przejście dla pieszych, droga wyłącznie dla rowerów, uwaga dzieci, czy sygnalizacja świetlna. Zasady bezpieczeństwa utrwalały poprzez zabaw z makietą miasta.

Bądźmy uważni i przestrzegajmy

przepisów ruchu drogowego.

Nasze bezpieczeństwo

jest najważniejsze!

W tym tygodniu były dwa wyjątkowe dni. „Dzień Kropki”- Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę czy piłkę. Programowaliśmy trasę dla robota Ozobota.  Utrwaliliśmy cyfrę 1 i poznaliśmy litery „B,b”. Graliśmy kropkowa piosenkę. Była kropeczkowa gimnastyka. BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

DZIEŃ KROPOCZEK Z OZOBOTEM, filmik - kliknij

Dzień Fryzjera - czyli dzień szalonych fryzur w przedszkolu, każdy mógł mieć na głowie swoją wymyślona fryzurę. Dziękujemy fryzjerce Pani Liwii za przybliżenie nam pracy fryzjera.

 

I i II TYDZIEŃ

Z WAKACJI WRACAMY I KRASNALA HAŁABAŁĘ Z MISIACZKIEM ŚLĄZACZKIEM W PRZEDSZKOLU WITAMY 

Pełni niesamowitych wakacyjnych przygód wspaniale było się spotkać 1 września z koleżankami i kolegami oraz paniami w przedszkolu. Powitał nas patron przedszkola – Krasnal Hałabała wraz z misiem literackim. Słuchając fragment bajki L. Krzemienieckiej przypomnieliśmy sobie jak powstała bajka o naszym krasnalku. Na powitanie wykonaliśmy puzzle i portret Hałabały oraz jaskółki – nawiązując do nazwy naszej grupy. Integrowaliśmy się poprzez zabawy z wizytówkami imion (metoda I. Majchrzak). Nasze imiona staramy się odczytywać w szatni, w łazience oraz w sali. A w nowej sali zapoznaliśmy się już z kącikami zabaw i zainteresowań. Wraz z Krasnalkiem Hałabałą w grupie Jaskółek poznaliśmy kontrakt - w tym dniu powstała sieć przyjaźni. Poznaliśmy literkę  "A", "a" na podstawie alfabetu oraz wizytówek imion. Poznaliśmy cyfrę 1. Obchodziliśmy również "Dzień Dobrych Wiadomości" każdy w tym dniu "otrzymał" jak i "przesłał" swojemu koledze/koleżance dobra wiadomość. To był naprawdę miły dzień :). Odbyły się pierwsze zajęcia dodatkowe z rytmiki i z religii. Korzystając z pięknej pogody za oknem, codziennie bawiliśmy się w ogrodzie przedszkolnym.

 

smile

Powitanie - kliknij na plakat