LISTOPAD/GRUDZIEŃ

REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "Z HAŁABAŁOM RAJZUJYMY I ŚLĄSKI REGION POZNAJYMY"

Miniony tydzień przyniósł sporo atrakcji, bowiem odbywały się zajęcia w ramach innowacji p. Magdy i p. Moniki. 4 grudnia, czyli "Barbórka" to ważne święto dla Ślązaków, dlatego też postanowiłyśmy nieco bliżej przyjrzeć się właśnie śląskim tradycjom i zwyczajom. Podczas wszystkich spotkać dzieci miały okazję posłuchać gwary śląskiej oraz nauczyć się kilka słów.

W poniedziałek dzieci zapoznały się z tradycją pieczenia chleba oraz ubiorem podczas gotowania. Przypomnieliśmy sobie kilka śląskich tańców.

We wtorek obchodziliśmy Andrzejki. Podczas tego święta nie tylko tańczyliśmy, ale także dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się jaki będziemy mieć zawód, jak będzie nazywać się nasz mąż/żona, co nas czeka w przyszłości oraz, kto z nas najszybciej urośnie. Dziękuję rodzicom, którzy pamiętali o strojach andrzejkowych :).

W środę gościliśmy p. Tomka- przewodnika Zabytkowej Kopalni Guido oraz Luisa. Pan Tomek przybliżył na czym polega praca górnika, do czego wykorzystywany jest węgiel oraz mogliśmy oglądać teatrzyk japoński o "Skarbniku".

W czwartek zamieniliśmy się w małych kucharzy i pomogliśmy naszym paniom w przygotowaniu obiadku i samu "kulaliśmy" kluski.

Zwieńczeniem tygodnia była oczywiście Barbórka, gdzie dzieci dzięki Cilce, Lojzikowi i Zeflikowi poznały: rodzaje strojów górnika i ich zastosowaniu, śląskie stroje, gwarę . wykonaliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcie.

To był bardzo intensywny i pracowity tydzień.

TYDZIEŃ IV

TEMAT KOMPLEKSOWY: OPIEKUJEMY SIĘ ZWIERZĘTAMI

W tym tygodniu rozmawialiśmy sobie o zwierzątkach, jakimi możemy opiekować się w domu. Przyporządkowaliśmy akcesoria do nich pasujące. Dowiedzieliśmy się co jedzą oraz jak wygląda ich domek. Zwróciliśmy uwagę na konieczność dbania o nie.

Dużo radości sprawił nam piesek Lucy, który potrafił wykonać wiele komend. Poznaliśmy rzeczy potrzebne dla posiadaczy czworonogów. Bardzo nas zaciekawiła pasta do zębów dla pieska laughing. Wykonaliśmy techniczną pracę przestrzenną "Kotek".

25 listopada świętowaliśmy DZIEŃ MISIA. Poznaliśmy "Historię Misia", poznaliśmy Misie z różnych bajek, układaliśmy puzzle, tańczyliśmy do misiowych piosenek. Wykonaliśmy dla siebie misiowe opaski. Obejrzeliśmy też bajkę "Miś Uszatek".

TYDZIEŃ III

TEMAT KOMPLEKSOWY: DBAMY O ZDROWIE

W tym tygodniu Jeżyki zapoznały się ze sposobami dbania o swoje zdrowie, w szczególności podczas jesiennych dni. Segregowaliśmy ubrania do wybranych pór roku, zastanawialiśmy się, co mogłoby się stać, gdyby ktoś założył letnie ubrania podczas jesiennej, deszczowej pogody. Zwróciliśmy uwagę, co należy jeść, aby być zdrowym. Wiemy czym są wirusy, jak wyglądają, gdzie się znajdują i co należy robić, aby nie przenikały do organizmu człowieka. Dzięki doświadczeniu z mlekiem, pieprzem i mydłem, dowiedzieliśmy się czego boją się wirusy i jak je pokonać.Wiemy też, jak należy prawidłowo myć ręce. Ruch to zdrowie! A wiec poruszaliśmy się trochę po torze przeszkód z elementami sensoryki. Wykonaliśmy pracę plastyczną "Wirusy", ćwicząc przy tym oddech oraz utrwalanie kolorów.

W piątek obchodziliśmy "Dzień Kredki". poznaliśmy różne rodzaje kredek, mogliśmy je poznać za pomocą zmysłu wzroku, węchu i dotyku. Osłuchaliśmy się z piosenką "Kolorowe kredki". Utrwalaliśmy kolory, ocenialiśmy, których kredek jest najwięcej/najmniej. Dopasowywaliśmy ślady do wybranych kredek. Ćwiczyliśmy też swoje paluszki przypinając klamerki do odpowiednich obrazków oraz wyklejając kredki prawdłowymi kolorami plasteliny.

TYDZIEŃ II

TEMAT KOMPLEKSOWY: PRZYGOTOWANIA DO PASOWANIA

Miniony tydzień chodź krótki to bardzo intensywny dla Jeżyków. Odbyło się pierwsze nasze przedstawienie- "Pasowanie na przedszkolaka". Wszystkie dzieci od tego dnia w pełni dołączyły do grona przedszkolaków.

Środa była dniem również pełnym wrażeń: świętowaliśmy "Dzień Jeża", dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tych malutkich zwierzątkach, utrwalaliśmy przeliczanie, a nawet stworzyliśmy dużego jeża na dywanie z wykorzystaniem materiału przyrodniczych i uwielbianych przez dzieci patyczków.

TYDZIEŃ I

TEMAT KOMPLEKSOWY: KAPIE, KROPI, MŻY

W tym tygodniu przede wszystkim intensywnie trenowaliśmy do ważnego wydarzenia jakim jest "Pasowanie na przedszkolaka". Przyjrzeliśmy się też bliżej listopadowej pogodzie. Dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz na podstawie ilustracji, opowieści "O kropelce wody" oraz doświadczenia z gorącą wodą. Przypomnieliśmy sobie jak należy się wtedy ubierać. Wykonaliśmy pracę plastyczną "Parasolka". Utrwalaliśmy liczenie w zakresie 3 oraz pojęcia: duży, mały, średni, na, pod, nad.

Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci Bajkowej. Z tej okazji wzięliśmy udział w baśniowych warsztatach prowadzonych przez pana Mateusza Świstaka. Bohaterami były "Trzy Świnki".

W kolejnym dniu bliżej przyjrzeliśmy się "Kopciuszkowi". Zapoznaliśmy się z bajką, a następnie spotkaliśmy się z "Kopciuszkiem", który był bardzo zapracowany i poprosił nas o pomoc. Musieliśmy oddzielić ryż od cieciorki, dbając o czystość wokół swojej pracy. Ojj nie było to łatwe zadanie, ale na szczęście wszystko się udało.

W tym tygodniu swoje urodzinki obchodziło dwoje Jeżyków. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla małych solenizantów.kiss