STYCZEŃ IV tydzień

Tematyka tygodnia: Zabawy na śniegu

Zima to niewątpliwie lubiana przez dzieci pora roku. Mimo, iż za oknem śniegu jak na lekarstwo, "Jeżyki" sprawiły, że w naszej było zimowo.

Rozmawialiśmy o tym czym charakteryzuje się zima, co można robić zimą, jakie znamy sporty zimowe. Ćwiczyliśmy naszą pamięć i spostrzegawczość, zapamiętując jak najwięcej szczegółów na obrazkach, wykonywaliśmy karty pracy, gdzie szukaliśmy różnic.

Utrwalaliśmy przeliczanie, kształty- a w szczególności koło, porównywaliśmy wielkości kół, pojęcia góra i dół, układaliśmy koła wg polecenia. Stworzyliśmy bałwankową pracę plastyczną, gdzie wprawialiśmy w ruch śnieżynki, przy okazji wykonując ćwiczenia oddechowe.

Odwiedziły nas Pani z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się co to znaczy być życzliwym.

Zapoznaliśmy się z piosenką "Bałwankowa rodzina", a nawet sami zamienialiśmy się w bałwanki z piosenki.

W piątek w nieco nietypowy sposób obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lego. Najpierw zastanawialiśmy się jak to się stało, że klocki zostały uwięzione w lodzie, następnie co zrobić aby je wyjąć. Dmuchaliśmy, tarliśmy dłońmi, zamieniliśmy się w lodołamaczy używając klockowych młotków, ostatecznie pomogła ciepła woda. Było mokro, głośno i baaardzo radośnie. Bawiliśmy się też sztucznym śniegiem, który skrzypiał jak prawdziwy! Chowaliśmy w nim klocki, odbijaliśmy ślady, lepiliśmy kulki, ugniataliśmy, rozsypywaliśmy. Uwielbiamy sensoryczne zabawy!!

WYSTĘP JEŻYKÓW Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

STYCZEŃ III tydzień

Tematyka tygodnia: Dzień Babci i Dziadka

W poniedziałek u Jeżyków zagościła pani z biblioteki, która przeczytała dzieciom bajeczkę oraz podarowała tematyczną kolorowankę.

Wiele ćwiczyliśmy do występu z okazji Dnia Babci i Dziadka, kończyliśmy dla nich prezenty. Oglądaliśmy też ich zdjęcia na przygotowanej prezentacji. Opowiadaliśmy o tym jak spędzamy z nimi czas i za co kochamy babcię i dziadka.

W środę poznaliśmy historię popcornu, jak to się dzieje, że z ziarenka kukurydzy powstaje smaczna przekąska. Mieliśmy okazję sami stworzyć popcorn dzięki specjalnemu urządzeniu. Popcorn stał się też świetną okazją do liczenia, kształotowania chwytu pęsetkowego przy użyciu spinaczy do bielizny, a także ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem słomek. Wykonaliśmy też popcorn'ową pracę plastyczną. Oczywiście na koniec zajęć urządziliśmy sobie przedszkolne kino.

Udaliśmy się też na wycieczkę wraz ze starką Cilką. Przy zgaszonym świetle i użyciu latarki, dowiedzieliśmy się co babcia i dziadek przygotowali na przyjecie wnucząt, co dziadek ogląda przez lupę, jakie zapasy zimowe zrobiła babcia, co kupili w sklepie, co wnuki dla nich narysowało. To była naprawdę fajna zabawa!

STYCZEŃ II tydzień

Tematyka tygodnia: Moja rodzina

Jeżyki rozpoczęły intensywne przygotowania do występu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczymy się wierszyków, piosenek i tańców. Przygotowujemy też niespodzianki dla dziadków :).

Rozmawialiśmy też o naszych rodzinach. Codzinnie tworzyliśmy nową opowieść ruchową "Rodzic i dziecko". Układając swoje rodziny z obrazków utrwalaliśmy przeliczanie, kolory, nazwy członków rodziny.

Umiejętności matematyczne usprawnialiśmy też podczas Dnia Naklejek, gdzie segregowaliśmy wszytskie naklejki wg koloru i rodzaju.

Zadbaliśmy o naszą koordynację wzrokowo-ruchową podczas zabaw z woreczkami.

W piątek w ramach innowacji "Z Hałabałom rajzujymy i śląski region poznajymy", odwiedzili nas ciekawi goście- starka i stażik (babcia i dziadek), dla których upiekliśmy pyszne i zdrowe ciasto marchewkowe, a w zamian dostaliśmy maszkety. Ciasto zjedliśmy na podwieczorek, bardzo nam, starce Cilce i sażikowi Zeflikowi smakowało! Dzięki gościom poznaliśmy nowe słowa w gwarze śląskiej, co bardzo nam się podoba.

W tym tygodniu odkryliśmy, że jesteśmy prawdziwymi eko-bohaterami!!! Z pośród 10 zasadzonych przez nas żołędzi zebranych podczas jesiennych spacerów, póki co jeden nam wyrasta. Utrwaliliśmy informacje nt tego jak ważne jest sadzenie drzew, dbanie o przyrodę oraz co należy robić, aby rośliny mogły rosnąć.