Pani Magdalena Szymik i Pani Monika Helm

 

  • kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • konsultacje telefoniczne z nauczycielami w każdy czwartek od 10.45-11.15      
                                             nr telefonu: 32 254 24 92 lub 784 575 029


 Godziny specjalistów


 

MARZEC

Tydzień III

Tematyka tygodnia: W marcu jak w garncu

W minionym tygodniu przyjrzeliśmy się bliżej marcowej pogodzie, wyjaśniliśmy sobie co oznacza przysłowie "W macu jak w garncu". Utrwaliliśmy zjawiska pogodowe "gotując" marcową pogodę. Rozwiązywaliśmy zagadki, sylabizowaliśmy wybrane nazwy zjawisk. Mieliśmy okazję do malowania wiosny na niezwykłej, bo białej chuście: nie zabrakło słoneczek, tęczy, kwiatuszków... Korzystaliśmy z pięknej pogody i bawiliśmy się w ogrodzie.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w przedszkolnym pochodzie po osiedlu i parku, zachęcając przechodniów do udziału w "Dniach otwartych" naszego przedszkola. A we wtorek bawiliśmy się wspólnie z rodzicami na zajęciach otartych.

Piątek był bardzo pracowitym dniem już od rana. Najpierw bawiliśmy się kolorowymi kwiatkami, tworząc różne rytmy, przeliczaliśmy je, utrwalaliśmy kolory. Następnie wszystko wycinaliśmy i tworzyliśmy gaik na powitanie Wiosny. Wyszedł cudowny i kolorowy. Podczas tego zadania nie tylko ćwiczyliśmy wycinanie, ale skupiliśmy się również na wykonywaniu po kolei danych czynności, dbaliśmy o porządek na swoich stanowiskach i przede wszystkim pamiętaliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wycinania oraz odkładania nożyczek.

 

 

MARZEC

Tematyka tygodnia: DBAMY O ZDROWIE NA PRZEDWIOŚNIU

 

W tym tygodniu zastanawialiśmy się, co trzeba zrobić, żeby być zdrowym. Aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie, musieliśmy wykonać różne zadania...

Miniony tydzień rozpoczęliśmy Dniem Dentysty. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech zawsze błyszczał czystością. Zwrócono także uwagę dzieci na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia. Podkreślono, jak ważna dla zdrowych zębów jest dieta bogata w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Prowadzenie tego typu działań edukacyjnych ma na celu wdrożenie dzieci do codziennego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej ale również niwelowanie lęku i strachu przed wizytą u stomatologa.

Były ćwiczenia ruchowe z Panem Wiesiem, dzięki którym dbamy o naszą postawę. Były piosenki i wierszyki, w porannym kręgu rozmawialiśmy  o zdrowym odżywianiu, dbaniu o nasze zęby i ograniczaniu słodyczy. Była praca plastyczna "Zdrowie na talerzu", gdzie nazywaliśmy warzywa i owoce, utrwalaliśmy kolory oraz ćwiczyliśmy nasze paluszki, lepiąc plasteliną. Było też najważniejsze zadanie, czyli założenie hodowli szczypiorku. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu już zobaczymy pierwszy urośnięty szczypiorek.

Skorzystaliśmy z pierwszych ciepłych promyczków słońca i wybraliśmy się poszukać wiosny do parku. Korzystaliśmy też z nowych urządzeń w naszym ogrodzie.

Na koniec tygodnia odpowiedzieliśmy na zadane pytanie: Żeby być zdrowym, trzeba dużo się ruszać, dbać o zęby, zdrowo się odżywiać, myć często ręce i być uśmiechniętym i radosnym.

W tym tygodniu swoje 5 urodzinki obchodził Tadzio! Samych radosnych chwil dla solenizanta!

 

 

 

 

LUTY

TYDZIEŃ I

TEMATYKA TYGODNIA: ZABAWY TU I TAM

 

Tydzień rozpoczęliśmy od Dnia Dinozaura. Poznaliśmy historię prehistorycznych zwierząt, dowiedzieliśmy się kiedy żyły, dlaczego wymarły, czym się żywiły i jak wyglądały, poznały ich niektóre nazwy. Ciekawostką  było poznanie dzisiejszych "kuzynów" dinozaurów. Z kolorowych patyczków ułożyliśmy ich szkielety. Utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie 6, poruszaliśmy się po tropach dinozaurów. Na koniec wykonaliśmy doświadczenie - "wulkan" oraz "wydobywaliśmy" zamrożone dinozaury.

W kolejnych dniach rozmawialiśmy o ulubionych zabawkach, zabawach oraz sposobach spędzania czasu w domu. Wykonaliśmy własną zabawkę - gniotka, oj dużo było przy tym śmiechu i radości. Korzystaliśmy z pięknej pogody, bawiąc się w ogrodzie.

W środę w ramach projektu "Pół godziny od rodziny" odwiedziła nas mama Jagódki, aby przeczytać nam po obiadku bajeczkę o "Karmelku", który dowiedział się, że każdy jest ważny, potrzebny i wartościowy.

 

 

LUTY

TYDZIEŃ IV

TEMATYKA TYGODNIA: ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

W tym tygodniu razem z naszymi przedszkolakami rozmawialiśmy o zwierzętach egzotycznych, czyli takich, które nie mieszkają w naszym otoczeniu. Swoje naturalne środowisko mają daleko poza granicami Polski, w różnych częściach świata. Jednakże można zobaczyć takie zwierzęta, udając się na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Dzieci miały okazję obejrzeć film o zwierzętach, uczestniczyć w wielu zabawach, wysłuchać wierszy, piosenek oraz wykonać pracę plastyczną. Grupa Jabłuszek rozwiązywała zagadki obrazkowe, słowne, słuchowe i naśladowała sposób poruszania się wybranych zwierząt.

W ramach realizacji śląskiej innowacji odbyło się spotkanie z tancerzami z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Kontynuując śląską innowację, obchodziliśmy we wtorek Szkubaczki, czyli tradycję darcia pierza.

Przedszkolaki zaznajomili się z tradycją śląską, oglądali różne pióra oraz mieli okazję uczestniczyć w skubaniu pierza, jednocześnie dowiedzieli się również, jak kiedyś pisano piórem.

W tym tygodniu Bruno obchodził swoje 5 urodzinki- raz jeszcze wszystkiego najlepszego dla solenizanta!

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ III

TEMATYKA TYGODNIA: KOSMOS

Kosmos, wszechświat, planety, gwiazdy, galaktyka, czarna dziura to wszystko wzbudza u dzieci ciekawość i zarazem ma w sobie coś magicznego i tajemniczego. W tym tygodniu zgłębialiśmy  wiedzę na ten temat. Poznawaliśmy sekrety i tajemnice, jakie kryją przed nami kosmiczne przestworza. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat planet, ich nazw, wielkości oraz kolejności w Układzie Słonecznym.

Podczas obchodów „Tłustego Czwartku” dzieci poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Obejrzały film edukacyjny dotyczący tego słodkiego dnia, tworzyły własne pączki z papieru podczas pracy plastycznej.

Gdy nadeszła  pora podwieczorku, dzieci z wielkim apetytem zajadały się pączkami. Łasuchy prosiły o dokładkę.

  Na zakończenie tygodnia z okazji „Dnia Kota” odbyły się w przedszkolu „Kocie ostatki”. Nie zabrakło w tym dniu wspólnych tańców i zabaw z akcentem kota.  Wspólnie z całym przedszkolem, uczciliśmy ten dzień przebierając się za koty i kotki.Tego dnia uśmiech i szczęście towarzyszyły dzieciom przez cały dzień.

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ II

TEMATYKA TYGODNIA: DZIEŃ BABCI I DZIADKA

To był tydzień pełen pracy i emocji! Czekało nas wiele prób, ostatnie przygotowanie i środowy występ dla babć i dziadków. Na szczęści wszystko się udało! Babcie i dziadkowie z radością oglądały swoje wnuki, zachwycali się przygotowanymi przez nie prezentami! Z całego serca dziękujemy za każde miłe słowo i docenienie naszej pracy.

W czwartek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy, z tej okazji nie mogło być inaczej jak samodzielne przygotowanie pizzy. Zanim jednak to nastąpiło zadbaliśmy o higienę naszych rąk, zwracając uwagę dlaczego jest to takie ważne. W tym dniu poznaliśmy historię powstania pizzy, kraj z jakiego pochodzi, oglądaliśmy flagę Włoch, a także uczyliśmy się kilku zwrotów po włosku.

Piątek był Europejskim Dniem Numeru Alarmowego. Dzieci przypomniały sobie nr alarmowy, poznały sposób jego zapamiętania, utrwaliły informację czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Wraz z paniami brały udział w scenkach, które prezentowały zasadność dzwonienia na nr alarmowe oraz jakich informacji należy udzielić przez telefon. Zwieńczeniem działań była praca plastyczna.

W tym tygodniu Maciuś obchodził swoje 5 urodzinki- raz jeszcze wszystkiego najlepszego dla solenizanta!

TYDZIEŃ I

TEMATYKA TYGODNIA: KARNAWAŁ

 

W tym tygodniu trwały przygotowania do balu w naszym przedszkolu, jak i nasza tematyka prac oraz zabaw była temu poświęcona. Mówiliśmy o przebraniach, balach karnawałowych, tańcach i wspólnej zabawie. Wreszcie nadszedł dla nas ten upragniony i wyczekany dzień - PIĄTEK.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W salach przedszkolnych można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności przedszkolaki mieli możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych oraz do zdjęcia grupowego. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Przedszkolaki bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy” i inne . Jednym słowem zabawa na 102! Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze przedszkolaki z wielkim żalem opuszczały sale balowe. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele zadowolenia i uśmiechu. Nad wszystkim czuwały nasze Panie -czyli Troskliwe misie.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!