TEMAT KOMPLEKSOWY TYGODNIA IV:

KAPIE, KROPI, MŻY...

 

JESIENNA POGODA

 

Wprowadzenie tematu w grupie "Jabłuszka" rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza Doroty Kossakowskiej „Deszcz”. Dzieci wypowiadały się na podstawie wiersza oraz własnych obserwacji czym charakteryzuje się "Jesienna pogoda" . Zapoznaliśmy się ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi jesienią (słońce, deszcz, śnieg). Rozpoznawaliśmy symbole pogody na naszej tablicy oraz wdrażaliśmy się do wypowiadania się zdaniami :)

Odwiedziła nas również pani Kasia z pobliskiej Biblioteki. Przeczytała nam ciekawą bajkę o kolorowym Słoniu Elmerze :) i Jabłuszka same próbowały stworzyć własnego kolorowego słonia :)

 

TEMAT KOMPLEKSOWY TYGODNIA III:

 

DZIEŃ I NOC

 

W tym tygodniu wspólnie z Jabłuszkami zastanawialiśmy się  „Co robimy rano, w środku dnia, wieczorem?” Pomysłów było mnóstwo ;) Wybieraliśmy ilustracje pasujące do pory dnia i nocy, przedstawialiśmy wybrane czynności w ciągu dnia podczas wspólnych zabaw :) Zwróciliśmy uwagę na naturalne źródła światła i znaczenie słońca dla ludzi, roślin i zwierząt. Nasze Bystrzaki miały mnóstwo pomysłów :)

"W dzień i w nocy?” Wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniami:

Co robią ludzie w dzień?

Co robią ludzie w nocy?

Czy wszyscy ludzie w nocy śpią?

Kro nie śpi, kto pracuje w nocy?

Co robią w nocy zwierzęta?

Jakie zwierzęta śpią w nocy?

Jakie zwierzęta są aktywne w nocy?

Jakie zwierzęta śpią w dzień?

Wspólnie na naszej tablicy wykonaliśmy gwieździste niebo z pięknie uśmiechniętym księżycem. Następnie złotą i żółtą farbą dzieci wykonały swój kawałek nocnego nieba :)