IV Tydzień

Temat tygodnia: Witaj WIOSNO

Wiosna zawitała w naszej grupie

W poniedziałek Krasnal Hałabała zaprosił nas do przedszkolnego konkursu „Oznaki wiosny”. Wspólnie wykonaliśmy pięknego krokusa. Poznaliśmy również inne kwiaty, które zwiastują wiosnę: przebiśniegi, krokusy, bazie, tulipany i żonkile.

Staraliśmy się globalnie odczytać nazwy tych kwiatów oraz dopasować je do ilustracji. Zwróciliśmy uwagę, że nie tylko przyroda budzi się do życia ale i zwierzęta budzą się z zimowego snu.

Wracają do nas ptaki z ciepłych krajów coraz częściej słyszymy ich śpiew idąc do przedszkola. Wykonaliśmy pięknego bociana który również wrócił już do nas z ciepłych krajów.

Uczymy się tańca „Krakowiaka” Poznajemy kolejne figury tego tańca.

W naszym kąciku przyrody podpatrujemy jak nasza cebula ma coraz to większy szczypiorek.

W dniu wody przypomnieliśmy sobie jak ważną rolę w życiu człowieka, roślin i zwierząt pełni woda. Wiemy że musimy o nią dbać i oszczędzać każdą kroplę.

W tym tygodniu poznaliśmy literkę „J” oraz doskonaliliśmy dodawanie w zakresie 9 rozwiązując wiosenne  zadania.

III Tydzień

Temat tygodnia: W marcu jak w garncu

W minionym tygodniu Jaskółki rozmawiały o zmianach zachodzących w przyrodzie w okresie przedwiośnia. Ustalały, jaka pogoda występuje w marcu. Poznały znaczenie przysłowia „W marcu, jak w garncu” i poszukiwały odpowiedzi na pytanie ”Co to właściwie jest pogoda?”. Wzbogaciły swoją wiedzę o różne zjawiska atmosferyczne. Codziennie obserwowaliśmy pogodę jaka mamy za oknem.

Poznaliśmy nazwy miesięcy, wspólnie stworzyliśmy kalendarz i dowiedzieliśmy się w jakim miesiącu każdy z nas ma swoje urodziny.

Na koniec tygodnia wykonaliśmy doświadczenia i eksperymenty, związane z wiatrem. Przy tym doświadczeniu wykorzystaliśmy wentylator oraz własnoręcznie wykonane wiatraczki.

W tym tygodniu obchodziliśmy w grupie DZIEŃ PANDY była to doskonała okazja aby przybliżyć kilka ciekawostek z życia z tego zwierzęcia. Niektóre z nich bardzo nas zaskoczyły… Wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną Pandę.

Obchodziliśmy również DZIEŃ SŁOŃCA.

W tym dniu każdy przedszkolak przyszedł ubrany w kolorze żółtym. Wspólnie zatańczyliśmy taniec ze Słoneczkiem i Hałabałą oraz wykonaliśmy z przedmiotów które mamy w sali słońce.

Natalka obchodziła swoje 6 urodziny.

Wspólnie odśpiewaliśmy 100 lat oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Poznaliśmy literkę G.

Układaliśmy historyjkę obrazkową „Do widzenia bałwanku”.

Śpiewaliśmy piosenki o wiośnie: „Maszeruje Wiosna” oraz tańczyliśmy taniec „Wiosna wiosenka”.

II Tydzień

Temat tygodnia: Matematyka na codzień

Matematyka otacza nas wkazuje się, że ma swoje święto, które przypada na 12 marca.

To okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Aby uczcić ten dzień przez cały tydzień bawiliśmy się w różnego rodzaju zabawy tematyczne przybliżające nam cyfry oraz liczby.

Najpierw przypomnieliśmy sobie poznane dotąd cyfry. Próbowaliśmy odgadnąć jakiej brakuje np. 1..3. Szacowaliśmy, która jest większa, a która mniejsza.

Poznaliśmy różnego rodzaju sklepy (obuwniczy, mięsny, spożywczy, mięsny). Bawiliśmy się w zabawy tematyczne nawiązując do poznanych sklepów. Dzieci zostały zaznajomione z nominałami pieniężnymi.

Po co coś mierzymy i ważymy? Dzieci poznały różnego rodzaju wagi i miarki, przy czym mogły wzbogacić swoje słownictwo o nowe pojęcia takie jak: waga, waga kuchenna, miara, cięższy, lżejszy, szerszy, węższy, wysoki, niski.

Odmierzaliśmy długości oraz sprawdzały stosunek długości względem siebie. Szacowaliśmy „na oko” co jest cięższe.

Dobieraliśmy odważniki do odpowiedniej wagi przedmiotów. Mogliśmy też sprawdzić swoją wagę. Poznaliśmy również różnego rodzaju miarki tj. linijkę, centymetr krawiecki.

To bardzo ważne, aby wiedzieć, co ile waży i jaką ma długość. Doświadczenia i zabawy bardzo podobały się naszym przedszkolakom.

Obchodziliśmy w naszej grupie DZIEŃ DZIEWCZYNEK ( dzień kobiet) a dwa dni później DZIEŃ CHŁOPCÓW ( dzień mężczyzn).

Ten tydzień obfitował w miłe niespodzianki każdy miał okazję poczuć się wyjątkowo.

Dziewczynki miały sesję zdjęciową, a chłopcy dostali ulubione postacie do kolorowania z Maincrafta.

NASZE PRACE W TYM TYGODNIU

I Tydzień

Temat tygodnia: Dbamy o zdrowie na przedwiośniu

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdrowie – mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody, o ruchu, o wizytach u lekarza i dentysty. Słuchaliśmy opowiadań poruszających te tematy.

Przypominaliśmy sobie słowa związane z pracą dentysty staraliśmy się zrozumieć konieczność wizyt kontrolnych oraz przełamywać lęk przed nią.

Dzieci dowiedziały się, że higiena jamy ustnej wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Przedszkolaki poznały zasady prawidłowego mycia ząbków, słuchały zagadek związanych z tematem zajęć, nauczyły się wierszyków, piosenek, a także wykonały pracę plastyczną.

Sprawdziliśmy, jak wygląda piramida żywienia. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często (te zawierające witaminy, sole mineralne, błonnik), a jakie rzadziej.

Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze są: ruch i picie dużej ilości wody oraz spożywać mało cukru i soli.

Wzbogaciliśmy nasz słownik o pojęcia; produkty zdrowe, produkty niezdrowe, higiena osobista.

Staraliśmy się uświadomić że ma wpływ odżywiania na zdrowie człowieka i zachęcaliśmy do częstego spożywania warzyw i owoców, nabywaliśmy nawyk mycia owoców i warzyw przed spożyciem.

Poznaliśmy literkę "C" oraz wspólnie zrobiliśmy koktajl owocowy.

Spędzaliśmy czas w naszym ogrodzie przedszkolnym oraz starliśmy się codziennie rano wykonać gimnastykę poranną w naszej sali.