Pani Magdalena Szymik i Pani Agnieszka Wojtasik-Bojarska   

 

 

 

 

Konsultacje telefoniczne z nauczycielem:  w każdy piątek
w godzinach 12.30-13.00
pod numerem telefonu: 32 254 24 92

Godziny pracy specjalistów 

 

 

PAŹDZIERNIK

TYDZIEŃ III

TEMAT KOMPLEKSOWY: JAK PRZEKAZUJEMY SOBIE INFORMACJE?

 

 

W tym tygodniu przyjrzeliśmy się bliżej pracy listonosza, bo właśnie w miniony poniedziałek było jego święto. Zwróciliśmy uwagę na jego strój, omówiliśmy atrybuty. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda prawdziwa torba listonosza, ile w sobie ma kryjówek. Oglądaliśmy różne koperty, segregowaliśmy je ze względu na wielkość. Zwróciliśmy uwagę na to jak dawniej ludzie przekazywali sobie informacje, dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat wysyłania pocztówek z wakacji, kartek urodzinowych czy świątecznych. Mogliśmy takim kartkom przyjrzeć się bliżej.

Na podstawie ilustracji słuchaliśmy opowiadania, a następnie dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, aby list trafił do drugiej osoby.

W kolejnych dniach zapoznaliśmy się z wyglądem skrzynek pocztowych, a sami pomogliśmy naszej "pani- listonoszce" posegregować wszystkie rozsypane listy do odpowiednich skrzynek- musieliśmy przyjrzeć się jaki kształt ma znaczek na liście i wrzucić go do odpowiednio oznakowanej skrzynki.

Kolory i kształty nadal utrwalaliśmy tworząc swój własny znaczek pocztowy z figur geometrycznych.

Rozpoczęliśmy też przygotowania do pierwszego ważnego przedstawienia.

 

PAŹDZIERNIK

TYDZIEŃ II

TEMAT KOMPLEKSOWY: CO ZWIERZĘTA I PTAKI ROBIĄ JESIENIĄ?

 

Tydzień rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Dziewczynek. Z tej okazji sala "Jeżyków" zamieniła się w prawdziwe SPA, z którego mogli korzystać wszyscy. W SPA pełnym zapachów od magicznych pyłków znajdowało się:

- studio masażu i relaksu, gdzie można było zrobić sobie maseczkę,

- stanowisko manicure z szeroką gamą kolorów lakierów (jednak i tak róż wiódł prym laughing),

- stanowisko fryzjerskie, gdzie chłopcy i dziewczynki, spod ręki Pani Kamili wychodzili w pięknych, kolorowych fryzurach.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do restauracji.

W tym tygodniu świętowaliśmy jeszcze Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci obejrzały przestawienie w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek z grupy Jarzębinek. Następnie razem z dziećmi z całego przedszkola zaśpiewaliśmy 100 lat wszystkim pracownikom.

W kolejnych dniach zapoznaliśmy się ze sposobami spędzania zimy przez różne zwierzęta. Dowiedzieliśmy się także jak nazywają się domy tych zwierząt. Zwróciliśmy też uwagę w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Bawiliśmy się też domową ciastoliną: "robiliśmy kotlety, naleśniki, zagniataliśmy ciasto". Po zabawach wykonaliśmy jeża. Z okazji Światowego Dnia Mycia Rak Zwróciliśmy też uwagę jak ważne jest mycie rąk nie tylko po zabawie ciastoliną, kiedy bród jest widoczny.

 

 

 

PAŹDZIERNIK

TYDZIEŃ I

TEMAT KOMPLEKSOWY: KOLORY WOKÓŁ NAS

 

W mijającym tygodniu rozmawialiśmy o kolorach. Rozróżnialiśmy, nazywaliśmy kolory, segregowaliśmy różne przedmioty wg koloru, wyszukiwaliśmy wybranych kolorów na swoich ubraniach wykorzystując kostkę i magiczne koło pełne kolorów.

Korzystaliśmy z pięknej pogody, wybraliśmy się na spacery w poszukiwaniu darów jesieni, z których zrobiliśmy pracę plastyczną "Listeczkowe cudaczki" oraz ścieżkę sensoryczną. Malowaliśmy farbami na foli spożywczej wykorzystując właściwe kolory do malowania jabłek, gruszek, śliwek i jesiennych drzew.

Zapoznaliśmy się z bajką "O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu". Dowiedzieliśmy się dlaczego niebieski, żółty i czerwony to magiczne kolory. Eksperymentowaliśmy z farbami, zobaczyliśmy jak w magiczny sposób powstają nowe barwy. Zmieniliśmy Białą Krainę w piękny kolorowy świat.

Z okazji Dnia Drzewa przeprowadziliśmy pogadankę nt korzyści sadzenia drzew, dlaczego są ważne dla ludzi i zwierząt. Przypomnieliśmy sobie jak nazywają się części drzewa, a następnie wykonaliśmy ogromne drzewo z darów jesieni i naszych ciał embarassed. Na koniec dołączyliśmy do Eko-klubu Hałabały i jako ekopatrol zasadziliśmy żołędzie, z których mamy nadzieję wyrosną nam piękne dęby.

W tym tygodniu Rysio obchodził swoje 3 urodzinki. Raz jeszcze życzymy samych radosnych chwil kiss. Nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego, gratulujemy świetnych pomysłów!

 

WRZESIEŃ

TYDZIEŃ V

TEMAT KOMPLEKSOWY: JESIEŃ W OGRODZIE

 

W tym tygodniu poznawaliśmy jesienne dary- warzywa. Oglądaliśmy teatrzyk warzyw do wiersza J. Brzechwy "Na straganie". Staraliśmy się zapamiętać ich nazwy, segregowaliśmy wg koloru kształtu. Staraliśmy się rozpoznać warzywa za pomocą różnych zmysłów. Wybraliśmy się też na spacer do sklepiku warzywnego, gdzie mogliśmy pooglądać jesienne dary.

W tym tygodniu odwiedziła nas pani Kasia z Miejskiej Biblioteki nr 14, która przeczytała nam bajkę pt. "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?"

W czwartek nasi chłopcy obchodzili swoje święto. Rozmawialiśmy o tym, jak to jest być już dużym mężczyzną, co musi robić, dlatego "goliliśmy brody", "gotowaliśmy spaghetti" dla gości i bawiliśmy się chustą.

Na koniec tygodnia podziękowaliśmy lekarzom za ich ciężką pracę- wykonaliśmy laurki. Rozmawialiśmy też o tym, dlaczego ten zawód jest ważny, badaliśmy chorego misia i panią :)

WRZESIEŃ

TYDZIEŃ IV

TEMAT KOMPLEKSOWY: JESIEŃ W SADZIE

 

Tydzień rozpoczęliśmy bardzo imprezowo- Dniem przedszkolaka! W szalonych fryzurach bawiliśmy się i tańczyliśmy.

W kolejnych dniach dowiedzieliśmy się co to jest sad, jakie rosną tam drzewa i nazywaliśmy ich owoce (jabłko, śliwka, gruszka). Segregowaliśmy owoce do odpowiednich drzew, przeliczaliśmy, ocenialiśmy na którym drzewie rośnie ich więcej. Poznaliśmy owoce wszystkimi zmysłami zamieniając się w: owocowych łakomczuszków, owocowych detektywów. Oglądaliśmy też co kryje się w środku owoców. Zwróciliśmy uwagę na konieczność ich jedzenia i w związku z tym sami wykonaliśmy pyszny sok marchewkowo-jabłkowo-gruszkowy. Dużo radości sprawiła nam opowieść ruchowa "Idziemy do sadu".

W tym tygodniu powitaliśmy też niezwykłego gościa - "Panią Jesień". Oglądaliśmy przyniesione dary, bawiliśmy się razem do piosenki "Kolorowe listki" oraz "Małe czerwone jabłuszko". Dla gościa wykonaliśmy pracę plastyczną "Gruszka" ćwicząc przy tym motorykę małą- rozcierając plastelinę.

Dużo radości sprawiła nam opowieść ruchowa "Idziemy do sadu".

To był pracowity tydzień!

 

 

WRZESIEŃ

Tydzień III:

TEMAT KOMPLEKSOWY: JESIEŃ  W PARKU I W LESIE

 

W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym jak malownicza jest jesień w lesie i parku. Zapoznaliśmy się z wyglądem drzew liściastych: kasztanowca, dębu, klonu oraz drzew iglastych: świerku i sosny. Próbowaliśmy nauczyć się tych nazw, rozpoznać nazwę drzewa po liściu/ gałązce i dopasować do nich owoce.

Segregowaliśmy listki wg kształtu i koloru, liczyliśmy je, a nawet tańczyliśmy z listeczkami do piosenki "Kolorowe listki". Graliśmy do piosenki "The clap clap song" wykorzystując marakasy i drewienka.

W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Kropki- zapoznaliśmy się z historią tego święta, pokazywaliśmy swoje talenty, utrwalaliśmy kolory, łączyliśmy się w kropeczkowe pary. Ćwiczyliśmy chwyt pęsetkowy wykorzystując do tego spinacze do bielizny i oczywiście kolorowe kropki (pompony). Dzień zakończyliśmy wykonaniem grupowej pracy plastycznej- "Jesienne drzewo", a "kropkowe" liście powstały poprzez odbijanie kropek balonem namoczonym w farbie .

W ostatnim dniu tego tygodnia sprzątaliśmy nasz mały przedszkolny świat pod okiem Krasnala Hałabały. Na początku dzieci zapoznały się z wierszem "Segreguj śmieci". Dowiedziały się co to takiego recykling, dlaczego i jak prawidłowo należy segregować śmieci. Zrobiliśmy sobie małą wycieczkę po przedszkolu, podczas której spoglądaliśmy przez okno czy nasze podwórko jest czyste i zadbane. Po powrocie do sali okazało się, że w sali Jeżyków ktoś strasznie nabałaganił i musieliśmy posprzątać segregując śmieci. Ojjj ciężka to była praca. Na koniec oglądaliśmy bajkę Rodziny Treflików "Śmieci".

 W tym tygodniu nasza koleżanka obchodziła swoje 3 urodzinki!! Po odśpiewaniu wiązanki urodzinowej mogliśmy się poczęstować pysznościami. Dla solenizantki raz jeszcze sto lat!! kiss

 

 

 

 

 

Pierwsze dni "Jeżyków" w przedszkolu upłynął pod kątem zabaw muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem chusty, piłek i Misia Tulisia. W drugim tygodniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drodze. Dzieci poznały podstawowe zasady poruszania się na ulicy. Maluszki utrwaliły: kolory, kształty, przeliczanie elementów, segregowanie wg określonego kryterium. Dowiedziały się jak należy przechodzić przez ulicę. Jeżyki wykonały także pracę plastyczną "Sygnalizator".