Szkubaczki, czyli tradycja skubania pierza.

Szkubaczki to kolejna odsłona zajęć w ramach innowacji "Z Hałabałom rajzujymy i śląski region poznajymy".

Tym razem dzieci zostały zaproszone do czasów, kiedy to gospodynie spotykały się podczas jesienno-zimowych wieczorów, by skubać gęsie lub kacze pióra, z których następnie robiono kołdry i poduszki. Podczas takich spotkań panie plotkowały, rozmawiały, śpiewały.

Dzieci mogły zobaczyć prawdziwe gęsie skrzydło, dowiedziały się do czego jeszcze je wykorzystywano (do zamiatania trudno dostępnych miejsc). Zobaczyły różnego rodzaju pióra (bażanta, pawia, gęsi). Omówiliśmy też budowę pióra. Zwróciliśmy uwagę na wykorzystywanie piór w modzie oraz w kulturze Indian. Ciekawostką było pisanie piórem oraz wykorzystanie kałamarza.

Przedszkolaki poznały tajniki zastosowania gęsiego smalcu (podczas kaszlu smarowano klatkę piersiową chorego, a także wykorzystywano go jako krem). Odważni również mogli posmarować sobie dłonie prawdziwym gęsim smalcem.

Sporym zaskoczeniem było to, iż dawniej w jednym łóżku spało tyle dzieci ile się w nim zmieściło . Dzieci same mogły tego doświadczyć kładąc się do łóżka Cilki i Gryjtki- czyli prowadzących spotkanie.

Oczywiście nie obyło się bez skubania pierza!

Piórka w tym dniu towarzyszyły nie tylko podczas ćwiczeń oddechowych, ale także zostały wykorzystane do wykonania masek karnawałowych.

Podczas całego spotkania bajtle osłuchiwały się z gwarą śląską.

 

To był rychtyk fajny dziyń!