Wrzesień 

Bardzo szybko minęły nam wakacje i... już mamy wrzesień - czas do przedszkola. Nowa grupa, nowi Koledzy, nowe Panie dla niektórych przedszkolaków. 

Nasze pierwsze działania skierowałyśmy do ustalenia zasad i kontraktu w grupie podczas zabawy, zajęć. Wiemy jakich używać magicznych słów by każdy czuł się dobrze.

Wrzesień to także czas rozmów o bezpieczeństwie w sali, ogrodzie, na ulicy podczas spacerów. Przypomnieliśmy sobie pracę policjanta, znaki drogowe, a nawet wybraliśmy się długi spacer po okolicy stosując te wszystkie zasady: wizyta na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu ze światłami, rondzie, spacer alejkami osiedla i parku, nad staw. Znając zasady zachowania się w różnych miejscach ruszyliśmy do ogrodu do zabawy... Pogoda we wrześniu zapraszała na ogród i spacery po okolicy. Udało nam się dotrzeć także do pobliskiej Biblioteki Miejskiej na zajęcia czytelnicze.

Nim się obejrzeliśmy, a tu... jesień. Czas rozmów o kolorowych liściach, spacer do lasu, parku. Przypomnieliśmy sobie nazwy drzew liściastych i iglastych. Zwróciliśmy uwagę na dary jesieni.  Wzięliśmy udział także w obchodach Święta Drzewa i akcji Sprzątania Świata. Z racji, że Dzień Przedszkolaka to bardzo ważne dla nas Święto to z tej okazji do naszej grupy zajrzał Magik, który pokazał nam sporo sztuczek :). Zajrzeliśmy nawet do ogródka. Nawet udało nam się ugotować zupę jarzynową :) Skoro mowa o jedzonku to... piekliśmy ciasto śliwkowe z okazji Dnia Śliwki... Ależ to była pychotka... Mniam, mniam :)

Świętowaliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Wspólnie odśpiewaliśmy gromkie 100 lat, wspólne zabawy integracyjne z balonami i chustą ubarwiły ten dzień. Słodki poczęstunek, prezenty dopełniły radości tego dnia. Jeszcze jeden był powód świętowania w naszej grupie, otóż, Dzień Chłopaka. A, że mamy super Chłopaków to odśpiewałyśmy 100 lat z dziewczynkami i wręczyłyśmy medale :)

Były w grupie urodziny Zuzy i Kacpra. Sto lat dla Nich :)

Była cała gama działań plastycznych, twórczych, technicznych, tańców, hulańców. Był też czas na matematyczne zabawy i zabawy z wizytówkami imion, które jak się okazało bardzo dobrze pamiętamy po wakacjach :)

Jak to u nas... nie nudzimy się :)

 

 

Październik

Nim się nie obejrzeliśmy, a tu... październik...

Jesień to czas do zastanowienia się co zwierzęta robią o tej porze?  Nasza tematyka dotyczyła lasu i jego mieszkańców. Poznaliśmy takich mieszkańców jak: sarna, dzik, jeleń, jeż, sowa, zając, niedźwiedź, wiewiórka, borsuk, wilki inne. Zaznajomiliśmy się z ich nawykami, sposobem odżywiania. Sami wybraliśmy się do  okolicznego parku, a tam...? Niespodzianka, obserwowaliśmy jak chasają wiewiórki i zauważyliśmy sowę. Poza tym wybraliśmy się na wycieczkę do Alpakarni - do Puchatego Rancza w Bytomiu, do Alpaka Franka. Tam poznaliśmy alpaczki - jego rodzeństwo, rodziców i kurki. Karmiliśmy zwierzaki, wysłuchaliśmy opowieści o zwierzątkach, o ich nawykach. Karmiąc je byliśmy bardzo ostrożni, a alpacze futerko ohhh jakie ono mięciusie :) Na powrocie do przedszkola zajrzeliśmy na wystawę zwierząt leśnych do Górnośląskiego Muzeum. Oglądaliśmy mieszkańców lasu, okolicznych stawów i wystawę ptaków. Oczywiście wycieczka była udana - jak zawsze :)

Październik to miesiąc gdzie obchodzony w naszym przedszkolu jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji nasza grupa przygotowała, krótki program artystyczny dla pracowników: tańce, wiersze i śpiewy. 

Kolejny temat jaki omawialiśmy to praca pana listonosza. Wybraliśmy się na pobliski urząd pocztowy, celem zrobienia zakupów: zakupiliśmy znaczki, koperty niezbędne do naszych zajęć.W drodze już do przedszkola udało nam się spotkać także Listonosza z ogromną torbą, która była pusta bo jak nas poinformował, wszystkie listy i przesyłki dostarczył swoim klientom. :)

Jesień to czas pogadanek także o zdrowiu. Zawsze o nie dbać trzeba. Zdrowe nawyki to podstawa. :) Więc przypomnieliśmy sobie jak wygląda piramida zdrowia, i podkreśliliśmy jak ważne jest picie wody w ciągu dnia. Następnie wiedzę poszerzyliśmy o ziarna i zboża, udało nam się poznać pracę piekarza i poznać procedury wypieku chleba. 

 

 

 

 

 

Listopad

Początek miesiąca rozpoczęliśmy od rozmowy o naszych bliskich, których wokół nas już nie ma. Grupą udaliśmy się na pobliski cmentarz zapalić znicze na grobach dzieci i górników. Bardzo wzruszyło przedszkolaków opowiadanie "O dziewczynce z zapałkami".

Listopad to czas rozmów o naszym o kraju, o jego historii i legendach. Wspólnie z Przedszkolakami z innych grup spotkaliśmy się 8.11. o godzinie 11.11 odśpiewując HYMN POLSKI.

Kolejny temat z jakim się spotkaliśmy to pogaduchy o zwierzętach domowych. Jak się nimi opiekować, jak dbać. Były rozmowy o kotach, psach, rybkach, żółwiach, chomikach, szczurkach. 

Listopadowa pogoda nie napawa optymizmem. Wieje, kapie, mży. Poznaliśmy rodzaje deszczu: burza, kapuśniaczek, ulewa. Na przedszkolnym ogrodzie mieliśmy okazję prowadzić obserwację wiatru za pomocą wiatromierza. Poznaliśmy właściwości wody - były zabawy z wodą. Dokonywaliśmy eksperymentów m.in. co pływa a co tonie?, co się rozpuszcza a co nie? co sie topi?

Koniec listopada to czas na rozmowy o przeciwieństwach: m.in. jasno - ciemno, dzień - noc, rozmowy o emocjach: smutny - wesoły. Koniec listopada to czas na wycieczkę. Tym razem komunikacją wybraliśmy się do Teatru Żelaznego do Piotrowic na Bajkę pt. Przygody Dziadka Mroza, a przy okazji tam spotkaliśmy... Mikołaja... :) Który wiedział już, że jesteśmy grzeczni i wręczył nam prezenty. Kolejna super wycieczka :)

Świętowaliśmy także Dzień Pluszowego Misia w naszej grupie :) Misie to my uwielbiamy :) Zawsze możemy się przytulić do nich zawsze. Zaczęliśmy od Parady Pluszowych Misiów, Pluszowego Hymnu i zabaw z z misiami :) 

Listopad to także miesiąc Gości. Naszą grupę odwiedził Pan Policjant i Mama Nikosia, która przyszła do nas z zajęciami w języku angielskim. I tak, zagląda Mama do nas kiedy tylko ma czas :) Za co jesteśmy Jej bardzo wdzięczni. Kolejny Gość to Pani Kasia - pracownik z Urzędu Miasta, która przedstawiła nam warsztaty ekologiczne. 

 

 

 

 

Grudzień

I jest oczekiwany grudzień. Grudzień czas oczekiwania na Mikołaja, czas rozmówek o kopalni, czas przystrajania sali do Świąt Bożego Narodzenia, czas świąteczny.

Rozważając tematykę kopalni zapoznaliśmy się z pracą górnika, poznaliśmy historię pt. "O czym szeptały iskierki", historię węgla. Tuż przed Barbórką z "Jarzębinkami"  wyruszyliśmy do Kopalni Srebra. Zjechaliśmy szolą w dół, spacer chodnikiem, i spływ łodziami... Ciemno. Kaski. Lampki. Dzieci wróciły bardzo zadowolone. :) I z jeszcze większym szacunkiem do pracy górnika.

W samą Barbórkę jak co roku odwiedził nas Dziadek Kuby - górnik, do którego przygotowaliśmy krótki program artystyczny. W zamian za to, Dziadek Janusz opowiedział nam w ciekawy sposób o pracy górnika pod ziemią w kopalni węgla kamiennego. Mieliśmy okazję zmierzyć buty, założyć kask, dotknąć szabli. 

Mikołaj także odwiedził "Jagódki". Byliśmy grzeczni :) Ugościliśmy Mikołaja piosenką, a On w zamian za to pozostawił prezenty na rzecz grupy i wręczył każdemu przedszkolakowi upominek. :) Czekamy za rok :) Jednak zanim Mikołaj do nas dotarł mieliśmy okazję obejrzeć bajkę - teatrzyk o Mikołajce, która oczekiwały jak my  na Mikołaja :)

W połowie grudnia wyruszyliśmy na nietypowe spotkanie z Teatrem. Wybraliśmy się do Teatru Cienia do Chorzowa.Atrakcją było samo wydarzenie, podroż tramwajem i zajęcia odbyły się niemal cały czas w ciemności. Sami występowaliśmy na scenie w z rekwizytami. Świetna to była przygoda. :)

I Wigilia i Jasełka. Mamy choinkę, prezenty, były życzenia, wigilijny obiad. Uczestniczyliśmy w Jasełkach Starszaków, śpiewając kolędy oczekujemy już Świąt. Sami przygotowujemy się na Spotkanie Kolędowe z Rodzicami po Nowym Roku, utrwalamy kolędy, pastorałki.  

Kuba i Oskar wzięli udział w konkursie gwary śląskiej recytując wiersz pt. Murzynek Bambo po śląsku zdobywając wyróżnienie w konkursie miejskim. Brawo Chłopaki :)

 

A Rodzicom, życzymy cudownych i magicznych Świąt. 

Spędzonych w gronie Rodziny,

Blasku zielonej choinki i kolędy. :)

 

Większość z nas wróci do Przedszkola w styczniu, ale na krótko :)

 

 

 

Styczeń/Luty

Święta, święta i po świętach...

Wróciliśmy do przedszkola, ale dosłownie na chwilę bo ferie za pasem...

10 stycznia spotkaliśmy się z naszymi kochanymi Rodzicami na Spotkaniu Kolędowym, gdzie zaprezentowaliśmy nasze Jasełka oraz kolędy. Wspólnie zasiedliśmy do poczęstunku, a następnie śpiewaliśmy kolędy...

Chwila oddechu i ferie... 

Wielu z nas było niestety nie obecnych bo dopadła nas jakaś choroba, trudno było nam z niej wyjść... Niestety. 

Mimo to, rozmawialiśmy o zimie, o zwierzętach, o bezpiecznych zachowaniach podczas zimowych zabaw... Ferie w tym roku niestety były bez śniegu... Nie mogliśmy nawet bałwana ulepić :( 

Swoją podróż odbyliśmy na Grenlandię i na kosmos... Jakież te miejsca są zupełnie inne..., ale jak bardzo ciekawe... 

Utrwaliliśmy nazwy planet, życie na Marsie, poznaliśmy pracę kosmonauty, ruszyliśmy rakietą w przestworza. 

A na Grenlandii poznaliśmy jej mieszkańców i poruszyliśmy bardzo ważny temat: Ocieplenie klimatu. Udało nam się nawet stworzyć makietę z mieszkańcami tej krainy.

W styczniu odbył się także występ dla kochanych Babć i Dziadków z okazji Ich święta. Im także zaprezentowaliśmy Jasełka, ale nasz występ ubogaciliśmy o wierszyki i piosenki. Każdy nasz Gość otrzymał od nas laurkę. :)

Końcem stycznia nasze przedszkole odwiedził Pan Michał z Poznania, z którym graliśmy na bębnach. Przenieśliśmy się do Afryki. Każdy z nas miał swój bęben do gry, każdy z nas dobrze się bawił. :)

I jeszcze jedne warsztaty... Tym razem poznaliśmy świat mrówek... Jakież  to wszystko było dla nas interesujące, nowe. Podglądaliśmy ich życie w mrowisku, co robi królowa, jak się żywią. Bardzo nas zainteresowały te warsztaty. 

Chcąc uatrakcyjnić w naszej grupie pobyt w przedszkolu, zorganizowaliśmy Dzień Kota, Dzień Serduszka - Walentynki i Dzień Pizzy... Ależ ona była pyszna. :) 

Luty to czas karnawału w naszym przedszkolu, czas tańców i hulańców. Dobrej i głośnej zabawy.

W lutym kolejne osiągnięcia naszych przedszkolaków :) Zuzia - wyróżnienie, a Marek - I miejsce zdobyli w konkursie plastycznym pt. "Ratujmy naszą planetę".

 

 

 

 

Marzec 

Marzec rozpoczęliśmy od wizyty na  sawannie u zwierząt egzotycznych. Wybraliśmy się na sawannę, a tam spotkaliśmy się królem zwierząt lwem, żyrafą, hipopotamem, zebrą, małpami, tygrysem, słoniem, papugami, antylopami i jeszcze wieloma innymi zwierzakami. Porównywaliśmy je, mierzyliśmy, określaliśmy kto cięższy, lżejszy. Gdy tylko poprawi się pogoda, na pewno wybierzemy się do pobliskiego ZOO.

Naszą przygodę z marcem rozpoczęliśmy od pogadanek nt. zdrowia na przedwiośniu. Rozmawialiśmy o zdrowych produktach, o warzywach, owocach, jak dbamy o zdrowie, co robimy gdy jesteśmy chorzy, jak się ubieramy. 

Kolejne marcowe działania w przedszkolu nie są realizowane z racji zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ograniczenia jego skutków zdrowotnych i społecznych, na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego, zajęcia zostały ograniczone.

Przerwa w zajęciach potrwa do Świąt Wielkanocnych.

 

I mamy pierwsze efekty pracy przedszkolnej w domu. 

Działania Dzieci z Rodzicami.

Działania Rodziców z Dziećmi :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice, Przedszkolaki

 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

życzy p. Monika i p. Lidzia