Temat tygodnia 4:

"Święta tuż, tuż"

 Święta, święta, święta! To świąteczny czas!

Wspólnie z całym przedszkolem zasiedliśmy do świątecznego Stołu. Były cudowne świąteczne zapachy, dekoracje, kolędy, smakołyki. Oczywiście Pani Dyrektor rozpoczęła nasz wspólny świąteczny obiad od życzeń oraz od łamania się opłatkiem. Niezwykłe przeżycie! Dzieci odświętnie ubrane, w tle kolędy, moc życzeń i nasz wspólny świąteczny obiad w jednej sali :)

W tym tygodniu wspólnie przygotowywaliśmy prezenty dla naszych Rodziców- Bałwankowe świeczniki :) mamy nadzieję, że umilały Państwu świąteczny czas :)

W ciągu tego tygodnia wspólnie śpiewaliśmy kolędy, wykonywaliśmy zadania świąteczne na dywanie, przy stolikach oraz na naszej tablicy multimedialnej :)

Udało nam się jeszcze świątecznie udekorować naszą salę- z czego jesteśmy bardzo dumni :)

Na koniec tego świątecznego tygodnia powitaliśmy Panią Zimę. Tego dnia odbyło się kolejne przedstawienie!

Nasze Panie oraz nasz kochany Krasnal Hałabała przygotowali dla dzieci prawdziwą niespodziankę. Dowiedzieliśmy się, że Jemioła to bukiet szczęścia! A w całej tej historii znalazł się i zaspany Borsuk ;) Oprócz zwyczaju wieszania w naszych domach Jemioły na szczęście poznaliśmy również inne zwyczaje i tradycje świąteczne :)

 

Temat tygodnia 3:

"Nadchodzi Zima"

 Tydzień rozpoczął się od świętowania ;) Był Dzień Guzika i było bardzo guzikowo ;) Były guziki małe i duże, okrągłe i o dziwnych kształtach, z dwiema dziurkami albo i z czterema. Po prostu było rozmaicie. Udało nam się porównywać ze sobą różne guziki, klasyfikować a pomysłów i sposobów ich układania było naprawdę sporo!

Rozwiązywaliśmy przygotowane zadania, szukaliśmy zaginionego guzika, wycinaliśmy z papieru, graliśmy w guzikowe pchełki i w ogóle świetnie się bawiliśmy.

Kolejne dni tygodnia upłynęły nam na rozmowach o Zimie. Tyle w końcu na nią czekaliśmy! Rozmawialiśmy o tym co możemy Zimą robić, jak spędzać czas. Zastanawialiśmy się czy śnieg jest czysty? Nawet przeprowadziliśmy w tym temacie własne doświadczenia. A przy okazji okazało się, że na śniegu można również malować farbami :)

Omawialiśmy jak się powinniśmy zimową porą ubierać, jak dbać o nasze zdrowie oraz o tym jak być bezpiecznym podczas zimowych zabaw na śniegu. Cały czas przy tym "czarowaliśmy"  żeby tego śniegu nam napadało ;) i nawet nam się to udało!

Rozmawialiśmy również o zwierzętach zimą, o tym które potrzebują naszej pomocy. Próbowaliśmy również odgadnąć czyje ślady znajdziemy na śniegu. Do kogo należą. Bardzo zdolne te nasze "Jagódki".

 

 

 

Temat tygodnia 2:

"Opiekujemy się zwierzętami"

 Ten tydzień rozpoczął się od uroczystego podsumowania minionego tygodnia śląskiego. Nasze przedszkolaki odświętnie ubrane specjalnie z okazji "Barbórki" w naszym przedszkolu zaśpiewały dla Górników piosenkę, razem z innymi grupami zobaczyliśmy teatrzyk naszych zdolnych pań oraz pracowników przedszkola :)

Było uroczyście ale i bardzo zabawnie ;)

 

Kolejnego dnia przybył do nas wyjątkowy gość! W naszym przedszkolu pojawił się Mikołaj!

"Jagódki" przygotowały pięknie wystrojoną choinkę oraz piosenkę dla naszego gościa. Sądząc po radosnych okrzykach Mikołaja bardzo był mile zaskoczony niespodzianką. Było czerwono, świątecznie i bardzo radośnie! A jakie cudowne prezenty w naszej sali się pojawiły :) Nic tylko się bawić ;)

W tym tygodniu byliśmy również na zajęciach w pobliskiej Bibliotece. Razem z panią Kasią z biblioteki braliśmy udział we świątecznych zajęciach. Były choinki, było wspólne czytanie oraz mnóstwo rozmów o zbliżających się świętach. A dodatkowo każdy z przedszkolaków zrobił swoją papierową czapeczkę Mikołaja.

W tym tygodniu odbyła się jeszcze bardzo ważna akcja: Uskrzydlamy 2022! Akcja -Pomagamy przez pieczenie! robimy pierniki :) W środę zabraliśmy się za dekorowanie oraz pakowanie przyniesionych pierniczków. Jak dobrze wiedzieć, że tyle dobrych ludzi nas otacza! Serdecznie dziękujemy za udział w akcji! Przygotowane pierniki zostały przez nas przekazane do Domu Aniołów Stróżów w Katowicach, gdzie zostały przeznaczone do sprzedaży aby wesprzeć wychowanków tego Domu. Jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY!

Oczywiście dużo rozmawialiśmy na temat opieki nad naszymi pupilami. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zwierzętach, o tym co lubią i jak o nie dbać.

Do tego wykorzystywaliśmy czas na utrwalanie poznanych liter, na zabawy naszymi wizytówkami imion- met. I. Majchrzak, na zabawy z językiem angielskim oraz przede wszystkim na wspólną zabawę :)

 

Temat tygodnia 1:

"Tutaj rosły paprocie"

 

Przełom listopada i grudnia minął nam z tematyką związaną z naszym regionem- Śląskiem. 

Było dużooo informacji. Były informacje o kopalniach, o czarnym złocie pod ziemią- o węglu amiennym, o bardzo trudnej pracy Górników, o strojach śląskich oraz o dinozaurach. Wszystko ciekawe!

Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą bryłę węgla- sprawdzaliśmy jej właściwości. I już przedszkolaki wiedzą jak ciężkie i twarde potrafią być bryły węgla. A do tego jakie są brudzące ;) Mieliśmy okazję pomalować węglem kamiennym-  średnio nam to wychodziło, węglem drzewnym- i tutaj już powstawały piękne malunki :) 

Robiliśmy wydrapywanki na czarnej kartkach na których próbowaliśmy przedstawić pracę Górników pod ziemią. Mieliśmy okazję przymierzyć strój roboczy Górnika. Ciężkie, masywne buty zostały nawet sprawdzone pod względem wytrzymałości- mimo nocnego nadepnięcia na buta nic nie bolało ;) Koszula, rękawice, hełm górniczy- wszystko nas interesowało.

Duże wrażenie zrobił również strój śląski. Te kolory, motywy kwiatów, a ten wianek na głowie! i korale! Każda dziewczynka chciała przymierzyć strój! Omówiliśmy również mundur galowy górnika- a kolory jakie może mieć czako- ich znaczenie nie są już dla nas tajemnicą ;) Poznaliśmy piosenki i tańce śląskie, które zaprezentujemy podczas spotkania z górnikiem. 

Poznaliśmy historię powstania węgla, sposobu jego wydobycia. Poznaliśmy przedmioty, które powstały z węgla. Czy Wy wiecie, że dzięki węglowi mamy plastikowe zabawki? ;)  Wróciliśmy do czasów dinozaurów i wykonaliśmy mnóstwo dinozaurowych zadań :)

Podsumowaniem tego tygodnia były Baśniowe Warsztaty podczas których z panem Mateuszem poznaliśmy legendę o Skarbniku. Dużo się działo! 

W tym tygodniu odwiedziły nas również panie z pobliskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z bardzo ciekawymi zajęciami dotyczącymi Emocji. Były rozmowy, opisywanie uczuć oraz sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Jagódki bardzo chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, sposobami co można robić gdy widzimy kogoś smutnego lub gdy my sami się złościmy. A z paniami wykonaliśmy plakat, który będzie nam przypominał o sposobach radzenia sobie ze złością. 

Ale zaraz, zaraz to nie wszystko ;) Jeszcze Andrzejki! i o naszych wróżbach przydało by się napisać ;)

Spotkaliśmy się w naszej sali, a tam światło przygaszone, dekoracja się zmieniła, pojawiły się czarodziejskie kule, czarny kot i było dużo śmiechu ;) 

Przy pomocy latarki z czarodziejskich kul wywróżyliśmy sobie kim zostaniemy w przyszłości. Niektórzy zostaną szefami kuchni, niektórzy będą pracować w telewizji, a jeszcze ktoś inny ma zostać gwiazdą tenisa ziemnego ;) A do tego nie uwierzycie! Czarodziejska kula wywróżyła naszej pani, że zostanie.... nauczycielem! To ci magia ;) Zrobiliśmy zabawę z butami :) jeden za drugim mknęły ustawiane w stronę drzwi. Naszym zwycięzcą został but Leosia L. Losowaliśmy wróżbę na dzień Andrzejek oraz wróżbę na naszą przyszłość :)

Poznaliśmy atrybuty czarodzieja i czarownicy, powiększaliśmy obrazki i uczyliśmy się zaklęcia :) Teraz trzymamy kciuki, żeby się wróżby spełniły :)