Zaprasza pani Agatka i pani Sonia

 

 

 

LUTY

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA:

KOSMOS

"W układzie słonecznym wirują planety ...", a w naszej grupie przyszedł czas na zgłębianie ich tajemnic. W poniedziałek poznaliśmy literę M, m - Merkury, Mars. Martynka została królową wielkiej litery M, a Mateusz królem litery M. Dzięki poznanym piosenkom Jagódki znają śpiewająco wszystkie planety układu słonecznego. Wspólnymi siłami zrobiliśmy kosmiczną dekorację naszej sali, malując gwiazdy, planety, robiąc rakiety kosmiczne. Zakończyliśmy pracę z V modułem Małego Misia w świecie literatury - laboratorium żywiołów. W piątek świętowaliśmy Dzień Dinozaura. To był bardzo pracowity tydzień :)

LUTY

TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA:

ZWIERZĘTA W ZOO - ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

W tym tygodniu wyruszyliśmy na wirtualny spacer do zoo. Każdego dnia w czasie zabaw muzycznych, ruchowych zamienialiśmy się w zwierzęta egzotyczne. Poznaliśmy literę Ł, ł. Obchodziliśmy "Dzień Kota", wyznaczając kocią trasę Ozobotowi, budując wieże z kubeczków i kodując kota na macie do kodowania. Jagódki wykonały piękne prace plastyczne z okazji "Dnia Kota" i otrzymały medale. Wzięły również udział w zbiórce kociej karmy. A oto nasze ulubione piosenki tygodnia. Zapraszamy do wspólnego śpiewania :)

SZÓSTKA SŁONI

IDZIE SŁOŃ

LUTY

TYDZIEŃ II

TEMAT TYGODNIA:

PRĄD

"On ma taką sprytną moc, że jest jasno nawet w noc ...". Był to tydzień, w którym zgłębialiśmy tajemnice prądu. Poznaliśmy literę L. l. Laura została królową wielkiej litery L, a Leoś królem. Obchodziliśmy "Dzień pizzy" - kodując pizzę na macie do kodowania, bawiąc się w pizzerów i wreszcie piekąc własną pizzę. Przypomnieliśmy sobie numer alarmowy 112 w dniu EUROPEJSKIEGO DNIA NUMERU ALARMOWEGO oraz jedliśmy wyśmienite pączki. Mamy nowego przyjaciela - OZOBOTA. Rozpoczęliśmy naukę wyznaczania mu tras :)

LUTY

TYDZIEŃ I

TEMAT TYGODNIA:

KARNAWAŁ

"W karnawale same bale...". Przyszedł czas na bal i w naszym przedszkolu :) Od poniedziałku do czwartku pilnie przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. Najpierw poznaliśmy literę K, k. Kornelka została naszą królową litery K:) Każdego poranka braliśmy udział w tanecznej rozgrzewce, następnie poznawaliśmy zwyczaje związane z karnawałowymi balami, zrobiliśmy piękne dekoracje i oczywiście tańczyliśmy i śpiewaliśmy, śpiewaliśmy i tańczyliśmy ... itd., itp. ;)

 

KARNAWAŁOWA SESJA ZDJĘCIOWA JAGÓDEK

"KARNAWAŁOWA BAŚŃ"

 

STYCZEŃ

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA:

W TEATRZE

W minionym tygodniu omawialiśmy temat "W teatrze". Poznaliśmy literę "J, j" oraz cyfrę 9. Każdego dnia bawiliśmy się w teatr. Zrobiliśmy piękne kukiełki ze sztućców oraz przygotowaliśmy teatralną scenografię. Kodowaliśmy na macie do kodowania, świętując "Dzień Lego". W piątek z okazji "Dnia puzzli" ułożyliśmy prawie wszystkie puzzle, które mamy w grupie. A na koniec tego tygodnia w teatrzyku cieni wystawiliśmy bajkę "O trzech świnkach".

 

 

STYCZEŃ

TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA:

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA 

"Babciu, Dziadku coś Wam dam ..."

Jagódki bardzo kochają swoje babcie oraz swoich dziadziusiów, dlatego z okazji ich święta, przygotowały:

ABY OBEJRZEĆ NASZ WYSTĘP NALEŻY KLIKNĄĆ W LINKI PONIŻEJ ;)

Rozgrzewka "WYGIBASY Z BABCIĄ I Z DZIADKIEM"

"KONCERT NA 102 dla Babci i Dziadka"

A tak wyglądały nasze przygotowania do tego wyjątkowego dnia:

 STYCZEŃ

TYDZIEŃ I i II (ferie)

TEMAT TYGODNIA:

ZWIERZĘTA ZIMĄ

Każda Jagódka wie, którym ptakom i zwierzętom, zimą pomoc należy się ;)

ZIMOWE ZABAWY

"My się zimy nie boimy i bałwana ulepimy" :) Dzieci nie mogły dostać lepszego prezentu od pani Zimy. Śnieżnobiały puch zagościł w naszym mieście i ogrodzie :) Drugi tydzień ferii minął przedszkolakom na zabawach na śniegu i wokół tematyki zimowych zabaw.

GRUDZIEŃ

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA:

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ ...

W ostatnich dniach grudnia nie było nam dane spotkać się w przedszkolu. Jednak zdążyliśmy zrobić wspólną kartkę świąteczną oraz udekorować naszą salę :)

 

 

GRUDZIEŃ

TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA:

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ ...

"Zima się zaczyna, czuć przedświąteczny ruch ... ". W naszej grupie przygotowania do Świąt ruszyły pełną parą ;) Każdego dnia śpiewaliśmy zimowe piosenki i kolędy, przygotowaliśmy łańcuch, zimowe choinki, śnieżynki oraz piękne bombki na choinkę. Poznaliśmy kolejną literę z alfabetu i wybraliśmy królową litery H - Hanię oraz króla Huberta :) Przeliczaliśmy w zakresie 8 i kodowaliśmy na wirtualnej macie. Poprzez kanał YouToube spotkaliśmy się z wujkiem Maćkiem, przyjacielem Małego Misia i rozmawialiśmy, o tym jak poradzić sobie ze złością. A w piątek przygotowaliśmy piernikowe ciasto na pierniczki, panie kucharki je upiekły, a my udekorowaliśmy nasze pierniczki. Już nie możemy się doczekać przedszkolnej Wigilii, aby ich spróbować ;)

GRUDZIEŃ

TYDZIEŃ II

TEMAT TYGODNIA:

ZBLIŻA SIĘ ZIMA

W tym tygodniu odwiedził nas Mikołaj i podarował nam piękne prezenty. Serdecznie dziękujemy :):):)

Rozwijaliśmy umiejętności kodowania, poznaliśmy cyfrę 7. Bawiliśmy się w badaczy wiatru, śniegu i lodu.

W ramach udziału w projekcie "Mały Miś w świecie literatury" Misiowi Jeżykowi opowiedzieliśmy o naszych ulubionych książeczkach.

Rozpoczęliśmy tworzenie ozdób choinkowych oraz naukę świątecznych pastorałek, kolęd i zimowych piosenek.

Na lepienie bałwana jeszcze przyjdzie czas. Wierzymy, że już niedługo spadnie więcej śniegu, i że zostanie z nami na dłużej.

 

GRUDZIEŃ

TYDZIEŃ I

TEMAT TYGODNIA:

TAM GDZIE ROSŁY PAPROCIE

Pierwszy tydzień grudnia poświęciliśmy głównie tematyce ciężkiej pracy górnika w kopalni węgla kamiennego. Poznaliśmy literę G, g oraz niezwykły świat dinozaurów.

Rozpoczęliśmy przygotowania do odwiedzin naszej grupy przez MIKOŁAJA. Uczyliśmy się dla Mikołaja piosenki oraz układu choreograficznego. Wspólnymi siłami ubraliśmy choinkę, aby w naszej sali można było poczuć zbliżające się święta :)

W piątek z okazji BARBÓRKI zrobiliśmy wianki śląskie oraz czapki górnicze, a następnie tańczyliśmy śląskie tańce.

 

 

 

 

LISTOPAD

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA:

JAK OPIEKUJEMY SIĘ ZWIERZĘTAMI

W ostatnim tygodniu listopada rozmawialiśmy na temat zwierząt, które możemy mieć w domu i jak należy się nimi zajmować. Swoją uwagę poświęciliśmy głównie: psom, kotom, rybkom oraz żółwiom.

W poniedziałek obchodziliśmy DZIEŃ KREDKI, a w środę DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

To był bardzo udany tydzień!:)

 

 

 

 

 

 

LISTOPAD

TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA:

DBAM O ZDROWIE

 

Jagódka Ci powie jak DBAĆ O ZDROWIE:

Każde dziecko chociaż małe

o swe zdrowie dba,

je warzywa i owoce,

w piłkę często gra.

Zawsze myje swoje ręce,

 

gdy do stołu siada.

A jak o coś je zapytasz,

grzecznie odpowiada.

Bardzo staramy się przestrzegać wyżej wymienionych zasad ;) Codziennie w przedszkolu jemy warzywa i owoce, myjemy ręce i jeśli jest to możliwe to wychodzimy do ogrodu.

Dodatkowo w tym tygodniu podczas zabaw matematycznych poznaliśmy cyfrę 6. Poprzez zabawy z naszymi imionami i alfabetem poznaliśmy litery „F,f”. Uczyliśmy się piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych, pt.: "Piosenka o niezdrowym jedzeniu" oraz piosenki Aidy "Hipopotam u dentysty". W piątek 20 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Omówiliśmy nasze prawa. Wiemy, że te prawa są dla nas Jagódek, Jeżyków, ale i dzieci mieszkających w Meksyku czy Afryce. Wszyscy MAMY SWOJE PRAWA.

 


LISTOPAD

TYDZIEŃ II

TEMAT TYGODNIA:

KAPIE, KROPI, MŻY...

"Gdy na dworze pada deszcz, kiedy wszystko szare jest..." to w naszej grupie dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Temat tego tygodnia zainspirował nas do wykonania mnóstwa ciekawych działań plastycznych. Poznaliśmy cyfrę 5. Wraz z innymi dziećmi z całej Polski wzięliśmy udział we wspólnym śpiewaniu hymnu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przyjrzeliśmy się bliżej małemu jeżowi, który 10 listopada miał swoje święto. W piątek przygotowaliśmy sami śniadanie (Światowy Dzień Zdrowego Śniadania obchodzony 8 listopada - niedziela) i zakończyliśmy 3 Moduł projektu Mały Miś w świecie literatury - DBAMY O ZDROWIE.


 

LISTOPAD

TYDZIEŃ I

TEMAT TYGODNIA:

DZIEŃ I NOC

Każda Jagódka dobrze wie, że po nocy nastaje dzień :) Zabawy na dywanie w kodowanie to dla każdej Jagódki coraz ciekawsze wyzwanie :). Wraz z dziećmi i paniami śpiewa: "Słoneczko nasze rozchmurz buzię bo nie do twarzy ci w tej chmurze. Słoneczko nasze rozchmurz się, maszerować z tobą będzie lżej":) Wraz ze smokiem Edziem wie, w których wyrazach znaleźć literkę E,e. W rankingu ulubionego bohatera z bajki wciąż pozostają pieski z PSIEGO PATROLU, co udowodnił nasz grupowy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.


 

PAŹDZIERNIK

 

TYDZIEŃ III i IV

 

TEMAT TYGODNIA III:

WIEM, CO JEM DLATEGO JESTEM ZDROWY.

 

TEMAT TYGODNIA IV:

JAK PRZEKAZUJEMY INFORMACJE?

 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasze działania skupiły się na zdrowym odżywianiu oraz na sposobach przekazywania informacji.

Poznaliśmy litery C i D oraz cyfry 3 i 4. Bardzo lubimy zabawy z naszymi imionami. Każdy z naszych grupowych "listonoszy" coraz lepiej rozpoznaje imiona swoich kolegów i koleżanek.

Uwielbiamy przebywać na świeżym powietrzu i bawić się w naszym przedszkolnym ogrodzie. Aby być zdrowymi staramy się pięknie jeść każdego dnia dużo warzyw, owoców oraz produktów mlecznych.

Ruch to zdrowie! Dlatego każdego dnia wyginamy śmiało ciało w naszej sali przy dźwiękach muzyki.

Nie brakuje wśród nas małych artystów plastyków. Zajęcia manualne są jedną z ulubionych form spędzania czasu w przedszkolu.

A w piątek pod nasze okno przywędrowała wiewiórka :) To była największa niespodzianka dla Jagódek. Zostawiliśmy dla wiewiórki trochę orzechów i żołędzi. Może do nas wróci?;)

 

 

PAŹDZIERNIK

TYDZIEŃ II

TEMAT TYGODNIA:

JAK ZWIERZĘTA W LESIE I W PARKU PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY?

Kolejny tydzień za nami. Przez cały tydzień przyglądaliśmy się życiu zwierząt zamieszkujących lasy i parki.

W środę wraz z personelem przedszkola i wszystkimi dziećmi świętowaliśmy DEN.

Poznaliśmy literę B i cyfrę 2.

W ramach nauki kodowania rozpoczęliśmy zabawy kubeczkami.

W czwartek 15.10.2020r. obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Powtórzyliśmy czynności związane z właściwym dbaniem o higienę rąk. Dzieci wzięły udział w eksperymencie z wodą, pieprzem i mydłem. Dzięki temu eksperymentowi już nikt nie wątpi w czarodziejską moc mydła;)

Poznaliśmy wiele zabaw muzyczno - ruchowych, których bohaterami były leśne zwierzęta.

W naszej grupie w czasach zabaw swobodnych królują klocki. Rosną nam wspaniali architekci ;)PAŹDZIERNIK

TYDZIEŃ I

TEMAT TYGODNIA: KOLORY WOKÓŁ NAS

Jesień to jedna z najbardziej kolorowych pór roku w związku z tym przez cały tydzień uczestniczyliśmy w zabawach związanych z kolorami. Znamy barwy podstawowe i wiemy jak wyczarować barwy pochodne. Uwielbiamy zabawy badawcze :)

W minionym tygodniu poznaliśmy literę A i cyfrę 1. 

Rozpoczęliśmy naszą przygodę z matą do kodowania. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć z matą.

Odnowiliśmy nasze przyrzeczenie uczestników EKO - KLUBU Krasnala Hałabały. Będziemy segregować papier i przekazywać go do skłądu makulatury.

Wraz z misiem Jeżykiem stworzyliśmy "kuferek emocji". Będziemy tam gromadzić przedmioty, które pomogą nam radzić sobie z takimi emocjami jak smutek, złość, radość.

 

WRZESIEŃ

TYDZIEŃ V

TEMAT TYGODNIA: JESIEŃ W OGRODZIE

Ostatni tydzień września spędziliśmy ucząc się o darach jesieni, które możemy znaleźć w ogrodzie. Warzywa były tematem przewodnim wszystkich zabaw, w których braliśmy udział. Dodatkowo ten tydzień był pełen różnego typu obchodów. Na początku świętowaliśmy DZIEŃ JABŁKA. Następnie swoje święto mięli nasi koledzy z grupy - DZIEŃ CHŁOPAKA. Wszyscy nasi chłopcy to SUPERCHŁOPAKI, dlatego każdy z chłopców otrzymał legitymację SUPERCHŁOPAKA. W piątek odwiedził nas jeden z dwóch "Super Chłopaków", pracujących w naszym przedszkolu - pan Ryszard - rzemieślnik. Wspólnie z panem Rysiem zrobiliśmy drewnianą skrzynkę na warzywa i owoce. Ten tydzień pożegnaliśmy DNIEM UŚMIECHU. Z okazji tego święta wykonaliśmy "uśmiechnięte pocztówki", którymi obdarowaliśmy naszych kolegów i koleżanki z innych grup oraz ich panie nauczycielki. Wzięliśmy także udział w zajęciach bibliotecznych online.

UŚMIECHAJCIE SIĘ CZĘSTO KOCHANI tak jak my Jagódki!!!:):):)


 WRZESIEŃ

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA: JESIEŃ W SADZIE

Na początku tygodnia obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji przebraliśmy się za swoich ulubionych bohaterów, urządziliśmy mini bal i pokaz mody. Odwiedziła nas pani dyrektor i podarowała nam nowe zabawki do ogrodu. Otrzymaliśmy medale i dyplomy SUPER PRZEDSZKOLAKÓW. To był bardzo miły dzień :)

 "Hej pełno jest jabłek w naszym sadzie ..." to fragment jednej z ulubionych zabaw Jagódek. W minionym tygodniu "odwiedziliśmy" sad i poznawaliśmy jego dobrodziejstwa. Po całotygodniowej nauce o owocach i poznaniu wielu możliwości wykorzystania owoców upiekliśmy ciasto z sezonowymi owocami. Było wyśmienite i zniknęło z naszych talerzy w mgnieniu oka :) Z pewnością to nie było nasze ostatnie kulinarne wyzwanie :)

W naszej sali za sprawą uczestnictwa w programie "Mały Miś w świecie literatury" zamieszkał Miś Jeżyk :)

Pogoda dopisywała więc każdego dnia bawiliśmy się w naszym przedszkolnym ogrodzie.

Do naszych ulubionych zabaw stolikowych należy zabawa w naszym kąciku przyrodniczym skarbami przyrodniczymi - kasztanami, żołędziami i szyszkami.

Bardzo lubimy, gdy odwiedza nas pani Lidzia ze swoim akordeonem oraz pani Basia z małpką CZIKI ;)Jagódki witają w Nowym Roku szkolnym :)

Pierwsze tygodnie września minęły nam na spotkaniach wokół tematyki: "Przedszkola i naszej grupy", "Bezpieczeństwa na drodze" oraz "Jesieni w parku i w lesie". Jagódki wraz z innymi przedszkolakami wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Kropki. Wspólnymi siłami wykonały zieloną kropkę, którą ozdobiły wcześniej zebranymi i ususzonymi liśćmi. Nasze czterolatki chętnie biorą udział w zajęciach z języka angielskiego oraz w rytmice. Uwielbiają tańczyć, śpiewać, zamieniać się w małych artystów i przebywać na świeżym powietrzu. Sami zobaczcie jak wspaniale bawiliśmy się przez ostatnie trzy tygodnie:):

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wrzesień 

Bardzo szybko minęły nam wakacje i... już mamy wrzesień - czas do przedszkola. Nowa grupa, nowi Koledzy, nowe Panie dla niektórych przedszkolaków. 

Nasze pierwsze działania skierowałyśmy do ustalenia zasad i kontraktu w grupie podczas zabawy, zajęć. Wiemy jakich używać magicznych słów by każdy czuł się dobrze.

Wrzesień to także czas rozmów o bezpieczeństwie w sali, ogrodzie, na ulicy podczas spacerów. Przypomnieliśmy sobie pracę policjanta, znaki drogowe, a nawet wybraliśmy się długi spacer po okolicy stosując te wszystkie zasady: wizyta na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu ze światłami, rondzie, spacer alejkami osiedla i parku, nad staw. Znając zasady zachowania się w różnych miejscach ruszyliśmy do ogrodu do zabawy... Pogoda we wrześniu zapraszała na ogród i spacery po okolicy. Udało nam się dotrzeć także do pobliskiej Biblioteki Miejskiej na zajęcia czytelnicze.

Nim się obejrzeliśmy, a tu... jesień. Czas rozmów o kolorowych liściach, spacer do lasu, parku. Przypomnieliśmy sobie nazwy drzew liściastych i iglastych. Zwróciliśmy uwagę na dary jesieni.  Wzięliśmy udział także w obchodach Święta Drzewa i akcji Sprzątania Świata. Z racji, że Dzień Przedszkolaka to bardzo ważne dla nas Święto to z tej okazji do naszej grupy zajrzał Magik, który pokazał nam sporo sztuczek :). Zajrzeliśmy nawet do ogródka. Nawet udało nam się ugotować zupę jarzynową :) Skoro mowa o jedzonku to... piekliśmy ciasto śliwkowe z okazji Dnia Śliwki... Ależ to była pychotka... Mniam, mniam :)

Świętowaliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Wspólnie odśpiewaliśmy gromkie 100 lat, wspólne zabawy integracyjne z balonami i chustą ubarwiły ten dzień. Słodki poczęstunek, prezenty dopełniły radości tego dnia. Jeszcze jeden był powód świętowania w naszej grupie, otóż, Dzień Chłopaka. A, że mamy super Chłopaków to odśpiewałyśmy 100 lat z dziewczynkami i wręczyłyśmy medale :)

Były w grupie urodziny Zuzy i Kacpra. Sto lat dla Nich :)

Była cała gama działań plastycznych, twórczych, technicznych, tańców, hulańców. Był też czas na matematyczne zabawy i zabawy z wizytówkami imion, które jak się okazało bardzo dobrze pamiętamy po wakacjach :)

Jak to u nas... nie nudzimy się :)

 

 

Październik

Nim się nie obejrzeliśmy, a tu... październik...

Jesień to czas do zastanowienia się co zwierzęta robią o tej porze?  Nasza tematyka dotyczyła lasu i jego mieszkańców. Poznaliśmy takich mieszkańców jak: sarna, dzik, jeleń, jeż, sowa, zając, niedźwiedź, wiewiórka, borsuk, wilki inne. Zaznajomiliśmy się z ich nawykami, sposobem odżywiania. Sami wybraliśmy się do  okolicznego parku, a tam...? Niespodzianka, obserwowaliśmy jak chasają wiewiórki i zauważyliśmy sowę. Poza tym wybraliśmy się na wycieczkę do Alpakarni - do Puchatego Rancza w Bytomiu, do Alpaka Franka. Tam poznaliśmy alpaczki - jego rodzeństwo, rodziców i kurki. Karmiliśmy zwierzaki, wysłuchaliśmy opowieści o zwierzątkach, o ich nawykach. Karmiąc je byliśmy bardzo ostrożni, a alpacze futerko ohhh jakie ono mięciusie :) Na powrocie do przedszkola zajrzeliśmy na wystawę zwierząt leśnych do Górnośląskiego Muzeum. Oglądaliśmy mieszkańców lasu, okolicznych stawów i wystawę ptaków. Oczywiście wycieczka była udana - jak zawsze :)

Październik to miesiąc gdzie obchodzony w naszym przedszkolu jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji nasza grupa przygotowała, krótki program artystyczny dla pracowników: tańce, wiersze i śpiewy. 

Kolejny temat jaki omawialiśmy to praca pana listonosza. Wybraliśmy się na pobliski urząd pocztowy, celem zrobienia zakupów: zakupiliśmy znaczki, koperty niezbędne do naszych zajęć.W drodze już do przedszkola udało nam się spotkać także Listonosza z ogromną torbą, która była pusta bo jak nas poinformował, wszystkie listy i przesyłki dostarczył swoim klientom. :)

Jesień to czas pogadanek także o zdrowiu. Zawsze o nie dbać trzeba. Zdrowe nawyki to podstawa. :) Więc przypomnieliśmy sobie jak wygląda piramida zdrowia, i podkreśliliśmy jak ważne jest picie wody w ciągu dnia. Następnie wiedzę poszerzyliśmy o ziarna i zboża, udało nam się poznać pracę piekarza i poznać procedury wypieku chleba. 

 

 

 

 

 

Listopad

Początek miesiąca rozpoczęliśmy od rozmowy o naszych bliskich, których wokół nas już nie ma. Grupą udaliśmy się na pobliski cmentarz zapalić znicze na grobach dzieci i górników. Bardzo wzruszyło przedszkolaków opowiadanie "O dziewczynce z zapałkami".

Listopad to czas rozmów o naszym o kraju, o jego historii i legendach. Wspólnie z Przedszkolakami z innych grup spotkaliśmy się 8.11. o godzinie 11.11 odśpiewując HYMN POLSKI.

Kolejny temat z jakim się spotkaliśmy to pogaduchy o zwierzętach domowych. Jak się nimi opiekować, jak dbać. Były rozmowy o kotach, psach, rybkach, żółwiach, chomikach, szczurkach. 

Listopadowa pogoda nie napawa optymizmem. Wieje, kapie, mży. Poznaliśmy rodzaje deszczu: burza, kapuśniaczek, ulewa. Na przedszkolnym ogrodzie mieliśmy okazję prowadzić obserwację wiatru za pomocą wiatromierza. Poznaliśmy właściwości wody - były zabawy z wodą. Dokonywaliśmy eksperymentów m.in. co pływa a co tonie?, co się rozpuszcza a co nie? co sie topi?

Koniec listopada to czas na rozmowy o przeciwieństwach: m.in. jasno - ciemno, dzień - noc, rozmowy o emocjach: smutny - wesoły. Koniec listopada to czas na wycieczkę. Tym razem komunikacją wybraliśmy się do Teatru Żelaznego do Piotrowic na Bajkę pt. Przygody Dziadka Mroza, a przy okazji tam spotkaliśmy... Mikołaja... :) Który wiedział już, że jesteśmy grzeczni i wręczył nam prezenty. Kolejna super wycieczka :)

Świętowaliśmy także Dzień Pluszowego Misia w naszej grupie :) Misie to my uwielbiamy :) Zawsze możemy się przytulić do nich zawsze. Zaczęliśmy od Parady Pluszowych Misiów, Pluszowego Hymnu i zabaw z z misiami :) 

Listopad to także miesiąc Gości. Naszą grupę odwiedził Pan Policjant i Mama Nikosia, która przyszła do nas z zajęciami w języku angielskim. I tak, zagląda Mama do nas kiedy tylko ma czas :) Za co jesteśmy Jej bardzo wdzięczni. Kolejny Gość to Pani Kasia - pracownik z Urzędu Miasta, która przedstawiła nam warsztaty ekologiczne. 

 

 

 

 

Grudzień

I jest oczekiwany grudzień. Grudzień czas oczekiwania na Mikołaja, czas rozmówek o kopalni, czas przystrajania sali do Świąt Bożego Narodzenia, czas świąteczny.

Rozważając tematykę kopalni zapoznaliśmy się z pracą górnika, poznaliśmy historię pt. "O czym szeptały iskierki", historię węgla. Tuż przed Barbórką z "Jarzębinkami"  wyruszyliśmy do Kopalni Srebra. Zjechaliśmy szolą w dół, spacer chodnikiem, i spływ łodziami... Ciemno. Kaski. Lampki. Dzieci wróciły bardzo zadowolone. :) I z jeszcze większym szacunkiem do pracy górnika.

W samą Barbórkę jak co roku odwiedził nas Dziadek Kuby - górnik, do którego przygotowaliśmy krótki program artystyczny. W zamian za to, Dziadek Janusz opowiedział nam w ciekawy sposób o pracy górnika pod ziemią w kopalni węgla kamiennego. Mieliśmy okazję zmierzyć buty, założyć kask, dotknąć szabli. 

Mikołaj także odwiedził "Jagódki". Byliśmy grzeczni :) Ugościliśmy Mikołaja piosenką, a On w zamian za to pozostawił prezenty na rzecz grupy i wręczył każdemu przedszkolakowi upominek. :) Czekamy za rok :) Jednak zanim Mikołaj do nas dotarł mieliśmy okazję obejrzeć bajkę - teatrzyk o Mikołajce, która oczekiwały jak my  na Mikołaja :)

W połowie grudnia wyruszyliśmy na nietypowe spotkanie z Teatrem. Wybraliśmy się do Teatru Cienia do Chorzowa.Atrakcją było samo wydarzenie, podroż tramwajem i zajęcia odbyły się niemal cały czas w ciemności. Sami występowaliśmy na scenie w z rekwizytami. Świetna to była przygoda. :)

I Wigilia i Jasełka. Mamy choinkę, prezenty, były życzenia, wigilijny obiad. Uczestniczyliśmy w Jasełkach Starszaków, śpiewając kolędy oczekujemy już Świąt. Sami przygotowujemy się na Spotkanie Kolędowe z Rodzicami po Nowym Roku, utrwalamy kolędy, pastorałki.  

Kuba i Oskar wzięli udział w konkursie gwary śląskiej recytując wiersz pt. Murzynek Bambo po śląsku zdobywając wyróżnienie w konkursie miejskim. Brawo Chłopaki :)

 

A Rodzicom, życzymy cudownych i magicznych Świąt. 

Spędzonych w gronie Rodziny,

Blasku zielonej choinki i kolędy. :)

 

Większość z nas wróci do Przedszkola w styczniu, ale na krótko :)

 

 

 

Styczeń/Luty

Święta, święta i po świętach...

Wróciliśmy do przedszkola, ale dosłownie na chwilę bo ferie za pasem...

10 stycznia spotkaliśmy się z naszymi kochanymi Rodzicami na Spotkaniu Kolędowym, gdzie zaprezentowaliśmy nasze Jasełka oraz kolędy. Wspólnie zasiedliśmy do poczęstunku, a następnie śpiewaliśmy kolędy...

Chwila oddechu i ferie... 

Wielu z nas było niestety nie obecnych bo dopadła nas jakaś choroba, trudno było nam z niej wyjść... Niestety. 

Mimo to, rozmawialiśmy o zimie, o zwierzętach, o bezpiecznych zachowaniach podczas zimowych zabaw... Ferie w tym roku niestety były bez śniegu... Nie mogliśmy nawet bałwana ulepić :( 

Swoją podróż odbyliśmy na Grenlandię i na kosmos... Jakież te miejsca są zupełnie inne..., ale jak bardzo ciekawe... 

Utrwaliliśmy nazwy planet, życie na Marsie, poznaliśmy pracę kosmonauty, ruszyliśmy rakietą w przestworza. 

A na Grenlandii poznaliśmy jej mieszkańców i poruszyliśmy bardzo ważny temat: Ocieplenie klimatu. Udało nam się nawet stworzyć makietę z mieszkańcami tej krainy.

W styczniu odbył się także występ dla kochanych Babć i Dziadków z okazji Ich święta. Im także zaprezentowaliśmy Jasełka, ale nasz występ ubogaciliśmy o wierszyki i piosenki. Każdy nasz Gość otrzymał od nas laurkę. :)

Końcem stycznia nasze przedszkole odwiedził Pan Michał z Poznania, z którym graliśmy na bębnach. Przenieśliśmy się do Afryki. Każdy z nas miał swój bęben do gry, każdy z nas dobrze się bawił. :)

I jeszcze jedne warsztaty... Tym razem poznaliśmy świat mrówek... Jakież  to wszystko było dla nas interesujące, nowe. Podglądaliśmy ich życie w mrowisku, co robi królowa, jak się żywią. Bardzo nas zainteresowały te warsztaty. 

Chcąc uatrakcyjnić w naszej grupie pobyt w przedszkolu, zorganizowaliśmy Dzień Kota, Dzień Serduszka - Walentynki i Dzień Pizzy... Ależ ona była pyszna. :) 

Luty to czas karnawału w naszym przedszkolu, czas tańców i hulańców. Dobrej i głośnej zabawy.

W lutym kolejne osiągnięcia naszych przedszkolaków :) Zuzia - wyróżnienie, a Marek - I miejsce zdobyli w konkursie plastycznym pt. "Ratujmy naszą planetę".

 

 

 

 

Marzec 

Marzec rozpoczęliśmy od wizyty na  sawannie u zwierząt egzotycznych. Wybraliśmy się na sawannę, a tam spotkaliśmy się królem zwierząt lwem, żyrafą, hipopotamem, zebrą, małpami, tygrysem, słoniem, papugami, antylopami i jeszcze wieloma innymi zwierzakami. Porównywaliśmy je, mierzyliśmy, określaliśmy kto cięższy, lżejszy. Gdy tylko poprawi się pogoda, na pewno wybierzemy się do pobliskiego ZOO.

Naszą przygodę z marcem rozpoczęliśmy od pogadanek nt. zdrowia na przedwiośniu. Rozmawialiśmy o zdrowych produktach, o warzywach, owocach, jak dbamy o zdrowie, co robimy gdy jesteśmy chorzy, jak się ubieramy. 

Kolejne marcowe działania w przedszkolu nie są realizowane z racji zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ograniczenia jego skutków zdrowotnych i społecznych, na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego, zajęcia zostały ograniczone.

Przerwa w zajęciach potrwa do Świąt Wielkanocnych.

 

I mamy pierwsze efekty pracy przedszkolnej w domu. 

Działania Dzieci z Rodzicami.

Działania Rodziców z Dziećmi :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice, Przedszkolaki

 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

życzy p. Monika i p. Lidzia