STYCZEŃ

TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA: Czas zimowych ferii.

 

Tydzień III

Tematyka tygodnia: Zabawy na śniegu.

W minionym tygodniu zawitała do nas prawdziwa zima. Był mrozik, śnieżek i przyjemnie świeciło słoneczko. Przedszkolaki cieszyły się z tego rzadkiego widoku. Biały puszek pozwolił na zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci z grupy " Jabłuszka" zażyły ruchu na świeżym powietrzu. Przedszkolaki szalały z radości, rzucały się śnieżkami, lepiły bałwanki, chodziły po swoich śladach a uśmiechy nie schodziły im z twarzy. To były wesołe wyjścia i miejmy nadzieję, że śnieg jeszcze zawita a dzieciaczki powtórzą zimowe harce !

Przypominaliśmy sobie również zasady bezpiecznych zabaw na śniegu, przy pomocy opowiadania oraz obrazków. Jak zwykle było dużo zabaw ruchowych, konstrukcyjnych, dydaktycznych.

W czwartek obchodziliśmy Dzień Popcornu, podczas którego mogliśmy degustować popcorn, poznając różne ciekawostki na temat kukurydzy i jej szerokiego zastosowania. W trakcie zajęć dzieci odkryły, jak z małego ziarenka powstaje tak znana i popularna przekąska. Jak się okazało, można go używać nie tylko do jedzenia, ale też do zabawy i wykonania prac plastycznych.

Został również realizowany program Powszechnej Dwujęzyczności Dzieci.

 

 

Tydzień II

Tematyka tygodnia: Zwierzęta zimą.

W tym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o pomocy zwierzętom, które  niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach musza zdobywać pożywienie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o potrzebie dokarmiania ptaszków zimą. Zadbały także o nasz karmnik przy sali, dosypując ptasich ziarenek.

Następnie rozwijały koordynację wzrokowo - ruchową, sprawność manualną i czerpały radość z tworzenia własnej pracy plastycznej.

Jabłuszka tworzyły także piękne kolorowe ptaki, które usiadły na karmnikach.

Odbyły się rozmowy o ptakach pozostających na zimę w Polsce.

Dzieci poznały i utrwaliły nazwy takich ptaków, jak np: sójka, dzięcioł, gil, gawron, sikorka, wróbel, jemiołuszka.

Oprócz tego, nie zabrakło zabaw integracyjnych i ruchowych. 

W piątek obchodziliśmy DZIEŃ ŚNIEGU, który sami zrobiliśmy, lepiąc piękne bałwanki.

W tym tygodniu swoje 5 urodzinki obchodziła Tosia, wszystkiego dobrego dla solenizantki!

 

Tydzień I

Tematyka tygodnia: Zwierzęta domowe.

 

Miniony tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zwierzętach domowych i związane z nimi zabawy. Uczyliśmy się, jak o nie dbać – swojemu pupilowi trzeba zrobić dobre miejsce do spania, dawać wodę i jedzenie, dbać o czystość wokół niego, wyczesywać go, kąpać, chodzić z nim do weterynarza na szczepienia, bawić się, chodzić na spacery. Opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych. Bawiliśmy się w parach – zgadywaliśmy, jakie zwierzątko udaje druga osoba i rozwiązywaliśmy zagadki z nimi związane, rozwijaliśmy wrażliwość słuchową w zabawach związanych z rozpoznawaniem głosów zwierząt i naśladowaniem ich. Zastanawialiśmy się, kiedy zwierzę musi iść do weterynarza i czym taki weterynarz się zajmuje.

We wtorek obchodziliśmy  ,,Dzień Słomki Do Picia”, podczas którego rozwijaliśmy naszą wyobraźnię.

W tym dniu nasze zabawy odbywały się przy użyciu słomek, co u dzieci wywołało radość i pomysłowość.

Dla naszego solenizanta Kubusia , który obchodził urodzinki sto latek…