Czerwiec

Tydzień II

Tematyka tygodnia: CZYM PODRÓŻUJEMY

 

Okres zbliżającego się lata, zawsze kojarzyć się będzie z podróżami, zarówno tymi dużymi jak i małymi po najbliższej okolicy. Niezbędne w tym celu okazują się znane wszystkim środki transportu. W tym tygodniu przypominaliśmy sobie, czym możemy udać się w podróż  oraz odwiedziliśmy  nieco dalsze zakątki świata. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające różne pojazdy: lądowe, wodne, powietrzne- nazywaliśmy środki transportu . Odbyły się również zabawy przy muzyce, oraz ćwiczenia ortofoniczne i oddechowe: "Łódki na morzu", ,,Pociąg’’. Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytanie na polanie”.

 

 

 

 

 

 

 

Czerwiec

Tydzień I

Tematyka tygodnia: Dzieci świata.

 

"Dzień dziecka"- to dzień najbardziej wyczekiwany przez przedszkolaków. Nie zabrakło atrakcji: była dyskoteka, fotobudki, bańki, tor przeszkód, gofry, a największą był Cyrk "Partolini", którzy przyjechali do nas ze swoim wesołym programem. W tym tyg zwróciliśmy uwagę jak wyglądają dzieci na całym świecie, uczyliśmy się szacunki i tolerancji.

Cały tydzień przygotowywaliśmy się do kolejnej ważnej uroczystości jakim był "Dzień mamy i taty". Był to dzień pełen wzruszeń i emocji dla wszystkich zarówno dla dzieci jak i rodziców. Po uroczystości dzieci rozdały prezenty swoi ukochanym rodzicom.

 

 

MAJ

Tydzień IV

Tematyka tygodnia: MOI RODZICE.

W tym tygodniu nasze tematy koncentrowały się na naszych najbliższych, czyli rodzicach.

Razem z dziećmi omawialiśmy, kiedy obchodzimy Dzień Mamy i Dzień Taty, oraz za co kochamy swoich rodziców. Dzieci chętnie opowiadały o swojej rodzinie, z radością wypowiadały się, w jaki sposób spędzają czas z najbliższymi. Wykazały się także umiejętnościami plastycznym,  wykonując portrety swoich rodziców. Każdego dnia odbywały się próby przed uroczystością z okazji Dnia Mamy i Taty.

W ,,Dzień Ślimaka” dzieci poszerzały swoją wiedzę przyrodniczą, poznały wygląd, budowę oraz zwyczaje ślimaka. Podczas oglądania ilustracji różnych gatunków ślimaków przedszkolaki opisywały różnice i podobieństwa w ich wyglądzie, uczestniczyły w zabawach ruchowych. Wybraliśmy się również do ogrodu przedszkolnego, by sprawdzić, gdzie w trawie widać rogi.

W tym tygodniu 5 urodzinki obchodziła Alicja- sto latek dla solenizantki!

 

 

 

 

 

 

 

MAJ

Tydzień III

Tematyka tygodnia: MUZYKA JEST WŚRÓD NAS.


W tym tygodniu rozmawialiśmy o muzyce, a poniedziałek rozpoczęliśmy wycieczką do Przybynowa. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych, na których dowiedziały się, jak powstaje masło, a także samodzielnie doiły krowę. Ponadto równie ciekawą atrakcją dla przedszkolaków było zwiedzanie mini skansenu wsi polskiej. Dzieci zobaczyły, jak dawniej żyli ludzie, jak gotowali, prali i czym się zajmowali. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie mini zoo.

Wracając do tematyki tego tygodnia, każdy dzień rozpoczynaliśmy na wesoło, śpiewając piosenkę na powitanie.

Podczas zajęć dzieci uczyły się świadomie słuchać muzyki, tańczyły do jej rytmu oraz ćwiczyły grę na różnych instrumentach.
Ponadto uczyły się reagować na zmianę dynamiki i tempa muzyki.

Dzieci rozróżniały wysokość i barwę dźwięku, dzięki czemu rozwijały u siebie muzyczną wrażliwość.
Wszystkie nasze działania prowadzone były w formie zabawy, dzięki czemu czas upłynął szybko i przyjemnie.
Przedszkolaki poznały większość instrumentów i rozróżniły je na dęte, strunowe i klawiszowe.

Wiele radości sprawiło dzieciom odgadywanie zagadek słuchowych z dźwiękami instrumentów.
Przedszkolaki tworzyły i prezentowały własne melodie, starały się dopasować tempo i sposób poruszania się do instrumentu który słyszały, poznały takie słowa jak: dyrygent, pięciolinia, klucz wiolinowy, nuta.  Wykazały się również umiejętnością kodowania, układając elementy według podanego kodu. Rozpoznawały i nazywały instrumenty muzyczne, szukały dwóch identycznych obrazków i układały puzzle.
Dzieci wykonały pracę plastyczną „Nutki”.

 

 

MAJ

Tydzień II

Tematyka tygodnia: Na wiejskim podwórku.

 

W ciągu tygodnia rozmawialiśmy o zwierzętach na wiejskim podwórku, poznaliśmy nazwy "dzieci i ich rodziców", wiemy jakie korzyści wynikają z hodowli zwierząt. W tym tygodniu braliśmy udział w zajęciach bibliotecznych i korzystaliśmy ze słonecznej pogody. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca rolnika oraz jak dawniej gospodynie piekły chleb. Z pomocą pań przygotowaliśmy swój własny, był baardzo pyszny :)

Swoje 5 urodzinki obchodził Michaś- sto lat dla solenizanta!!

KWIECIEŃ

Tydzień IV

Tematyka tygodnia: Jestem Polakiem i Europejczykiem

"Od morza, aż do tatr to Polska, to mój świat..."- Przez cały tydzień rozmawialiśmy o naszym kraju, wiemy jak wygląda na mapie, oglądaliśmy różne zdjęcia miast. Wiemy czy różni się miasto od wsi. Wykonaliśmy makietę miasta, ćwicząc precyzyjne kolorowanie i wycinanie. Poznaliśmy symbole narodowe: flagę, hymn i godło, wiemy, że należy je szanować. Przyjrzeliśmy się bliżej Warszawie, wiemy dlaczego jest to najważniejsze miasto w Polsce, poznaliśmy legendę o "Syrence warszawskiej". Sami mogliśmy być aktorami poznając legendę "O Lechu, Czechu i Rusie"- w ten sposób dowiedzieliśmy się jak powstało państwo Polskie. Śpiewaliśmy piosenkę o najdłuższej rzecze " Płynie Wisła płynie", wykonaliśmy flagę Polski, ćwicząc przy tym motorykę małą.

W piątek obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Tańca"- tego dnia nie zabrakło tańców. Na koniec wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy hymn, zachowując przy tym właściwą postawę.

 

 

 

KWIECIEŃ

Tydzień III

Tematyka tygodnia: Nasza planeta-Ziemia

Grupa "Jabłuszek" w tym tygodniu zmieniła się w Ekopatrol! Cały tydzień rozmawialiśmy o tym co to jest ekologia, recykling i zastanawialiśmy się dlaczego jest to takie ważne. Odpowiedz na te zagadnienia odkrywaliśmy codziennie, we wtorek obchodziliśmy "Dzień wody", w środę "Dzień powietrza", a kulminacją tych działań były obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przedszkolaki wiedzą co należy robić, aby nasza planeta była "zdrowa". Udaliśmy się na spacer po osiedlu, by podziwiać jej piękno, słuchaliśmy oddechu Ziemi, wykonaliśmy planetę Ziemię utrwalając przy tym pracę naszych rąk poprzez wydzieranie i wycinanie.

 

KWIECIEŃ

Tydzień II

Tematyka tygodnia: Ruch to zdrowie!

Każdy przedszkolak dobrze wie, że w zdrowym ciele- zdrowy duch, dlatego ten tydzień rozpoczęliśmy od poświątecznego spalania kalorii- byliśmy na spacerze, gdzie przy okazji oglądaliśmy budzącą się do życia przyrodę. Środa była dniem atrakcji, byliśmy w teatrze, a także świętowaliśmy Dzień Czekolady: oglądaliśmy film jak powstaje czekolada, dowiedzieliśmy się, że owoce kakaowca wcale nie są słodkie no i oczywiście nie mogło być inaczej- jedliśmy czekoladę!

W kolejnych dniach bawiliśmy się kolorowymi piłeczkami, które na różny sposób wykorzystaliśmy do zabaw. Na koniec tygodnia do muzyki tańczyliśmy i wykonywaliśmy różne ćwiczenia znajdujących się na kartach gimnastycznych.

 

 

KWIECIEŃ

Tydzień I

Tematyka tygodnia: Wielkanoc

Tematyka wielkanocna towarzyszyła nam przez cały tydzień. Dzieci dowiedziały się czym jest święconka i co do niej wkładamy, piekły "zistę", czyli babkę wielkanocną (w ramach innowacji regionalnej). W środę wspólnie z wszystkimi przedszkolakami i paniami zjadły uroczyste świąteczne śniadanko, był nawet śmigus- dyngus, a później odszukały w ogrodzie ukrytych jajek, wykonując wcześniej zadania od zajączka. Utrwalaliśmy przeliczanie, cyfry, ćwiczyliśmy swoją spostrzegawczość.

Wszystkim "Jabłuszkom" i ich rodzinom życzymy spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

MARZEC

Tydzień IV

Tematyka tygodnia: Bajki i baśnie.

Czerwony Kapturek powitał dzieci w nowym tygodniu i zaprosił na teatrzyk kukiełkowy. Temat bajek towarzyszył nam przez cały tydzień. Przypomnieliśmy sobie nazwy najsłynniejszych bajek i baśni. Rozmawialiśmy o teatrze i kinie. W środę zwiedziliśmy teatr "od tyłu" oraz braliśmy udział w zajęciach teatralnych, gdzie oglądaliśmy różne maski, postacie z bajek i trochę na sportowo spędziliśmy czas. Dziękujemy tacie Jagódki za pomoc w organizacji wycieczki w ramach projektu "Pół godziny od rodziny". Wykonaliśmy kukiełki do teatrzyku, trenując precyzyjne wycinanie. W piątek w "Dzień budyniu" połączyliśmy tematyki i bawiliśmy się wykorzystując metodę W. Sherborne oraz kocyków. Było duuużo radości.

 

MARZEC

Tydzień III

Tematyka tygodnia: Nadeszła Wiosna

Barwnie i wesoło witając Wiosnę rozpoczęliśmy tydzień. Mimo, że pogoda w tym dniu była dość pochmurna, nie przeszkodziło nam to  w przebudzeniu śpiącego Krasnala Hałabały. Pomogła nam też, wiewiórka. Wspólnie pożegnaliśmy bałwanka i przegoniliśmy go wraz z Marzanną, witając Panią Wiosnę. Na powitanie nowej pory roku przygotowaliśmy kolorowe barwniki. Następnie udaliśmy się w pochód w pobliżu przedszkola.

Cały tydzień utrwalaliśmy nazwy pór roku, charakterystyczne cechy dla nowej pory, rozmawialiśmy o pierwszych wiosennych kwiatach, obserwowaliśmy jak rośnie nasz szczypiorek. Zwróciliśmy uwagę na to jakie zwierzątka budzą się z zimowego snu oraz jakie ptaki wracają z ciepłych krajów.

Wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające Panią Wiosnę oraz "przylot bocianów" (wcześniej dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na ich temat).

Utrwalaliśmy przeliczanie do 6 oraz cyfry- całkiem dobrze sobie radzimy. Codziennie uczymy się języka angielskiego wraz z żuczkami Baby Beetels.

 

MARZEC

Tydzień III

Tematyka tygodnia: W marcu jak w garncu

W minionym tygodniu przyjrzeliśmy się bliżej marcowej pogodzie, wyjaśniliśmy sobie co oznacza przysłowie "W macu jak w garncu". Utrwaliliśmy zjawiska pogodowe "gotując" marcową pogodę. Rozwiązywaliśmy zagadki, sylabizowaliśmy wybrane nazwy zjawisk. Mieliśmy okazję do malowania wiosny na niezwykłej, bo białej chuście: nie zabrakło słoneczek, tęczy, kwiatuszków... Korzystaliśmy z pięknej pogody i bawiliśmy się w ogrodzie.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w przedszkolnym pochodzie po osiedlu i parku, zachęcając przechodniów do udziału w "Dniach otwartych" naszego przedszkola. A we wtorek bawiliśmy się wspólnie z rodzicami na zajęciach otartych.

Piątek był bardzo pracowitym dniem już od rana. Najpierw bawiliśmy się kolorowymi kwiatkami, tworząc różne rytmy, przeliczaliśmy je, utrwalaliśmy kolory. Następnie wszystko wycinaliśmy i tworzyliśmy gaik na powitanie Wiosny. Wyszedł cudowny i kolorowy. Podczas tego zadania nie tylko ćwiczyliśmy wycinanie, ale skupiliśmy się również na wykonywaniu po kolei danych czynności, dbaliśmy o porządek na swoich stanowiskach i przede wszystkim pamiętaliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wycinania oraz odkładania nożyczek.

 

 

MARZEC

Tematyka tygodnia: DBAMY O ZDROWIE NA PRZEDWIOŚNIU

 

W tym tygodniu zastanawialiśmy się, co trzeba zrobić, żeby być zdrowym. Aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie, musieliśmy wykonać różne zadania...

Miniony tydzień rozpoczęliśmy Dniem Dentysty. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech zawsze błyszczał czystością. Zwrócono także uwagę dzieci na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia. Podkreślono, jak ważna dla zdrowych zębów jest dieta bogata w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Prowadzenie tego typu działań edukacyjnych ma na celu wdrożenie dzieci do codziennego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej ale również niwelowanie lęku i strachu przed wizytą u stomatologa.

Były ćwiczenia ruchowe z Panem Wiesiem, dzięki którym dbamy o naszą postawę. Były piosenki i wierszyki, w porannym kręgu rozmawialiśmy  o zdrowym odżywianiu, dbaniu o nasze zęby i ograniczaniu słodyczy. Była praca plastyczna "Zdrowie na talerzu", gdzie nazywaliśmy warzywa i owoce, utrwalaliśmy kolory oraz ćwiczyliśmy nasze paluszki, lepiąc plasteliną. Było też najważniejsze zadanie, czyli założenie hodowli szczypiorku. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu już zobaczymy pierwszy urośnięty szczypiorek.

Skorzystaliśmy z pierwszych ciepłych promyczków słońca i wybraliśmy się poszukać wiosny do parku. Korzystaliśmy też z nowych urządzeń w naszym ogrodzie.

Na koniec tygodnia odpowiedzieliśmy na zadane pytanie: Żeby być zdrowym, trzeba dużo się ruszać, dbać o zęby, zdrowo się odżywiać, myć często ręce i być uśmiechniętym i radosnym.

W tym tygodniu swoje 5 urodzinki obchodził Tadzio! Samych radosnych chwil dla solenizanta!

 

 

 

 

LUTY

TYDZIEŃ I

TEMATYKA TYGODNIA: ZABAWY TU I TAM

 

Tydzień rozpoczęliśmy od Dnia Dinozaura. Poznaliśmy historię prehistorycznych zwierząt, dowiedzieliśmy się kiedy żyły, dlaczego wymarły, czym się żywiły i jak wyglądały, poznały ich niektóre nazwy. Ciekawostką  było poznanie dzisiejszych "kuzynów" dinozaurów. Z kolorowych patyczków ułożyliśmy ich szkielety. Utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie 6, poruszaliśmy się po tropach dinozaurów. Na koniec wykonaliśmy doświadczenie - "wulkan" oraz "wydobywaliśmy" zamrożone dinozaury.

W kolejnych dniach rozmawialiśmy o ulubionych zabawkach, zabawach oraz sposobach spędzania czasu w domu. Wykonaliśmy własną zabawkę - gniotka, oj dużo było przy tym śmiechu i radości. Korzystaliśmy z pięknej pogody, bawiąc się w ogrodzie.

W środę w ramach projektu "Pół godziny od rodziny" odwiedziła nas mama Jagódki, aby przeczytać nam po obiadku bajeczkę o "Karmelku", który dowiedział się, że każdy jest ważny, potrzebny i wartościowy.

 

 

LUTY

TYDZIEŃ IV

TEMATYKA TYGODNIA: ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

W tym tygodniu razem z naszymi przedszkolakami rozmawialiśmy o zwierzętach egzotycznych, czyli takich, które nie mieszkają w naszym otoczeniu. Swoje naturalne środowisko mają daleko poza granicami Polski, w różnych częściach świata. Jednakże można zobaczyć takie zwierzęta, udając się na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Dzieci miały okazję obejrzeć film o zwierzętach, uczestniczyć w wielu zabawach, wysłuchać wierszy, piosenek oraz wykonać pracę plastyczną. Grupa Jabłuszek rozwiązywała zagadki obrazkowe, słowne, słuchowe i naśladowała sposób poruszania się wybranych zwierząt.

W ramach realizacji śląskiej innowacji odbyło się spotkanie z tancerzami z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Kontynuując śląską innowację, obchodziliśmy we wtorek Szkubaczki, czyli tradycję darcia pierza.

Przedszkolaki zaznajomili się z tradycją śląską, oglądali różne pióra oraz mieli okazję uczestniczyć w skubaniu pierza, jednocześnie dowiedzieli się również, jak kiedyś pisano piórem.

W tym tygodniu Bruno obchodził swoje 5 urodzinki- raz jeszcze wszystkiego najlepszego dla solenizanta!

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ III

TEMATYKA TYGODNIA: KOSMOS

Kosmos, wszechświat, planety, gwiazdy, galaktyka, czarna dziura to wszystko wzbudza u dzieci ciekawość i zarazem ma w sobie coś magicznego i tajemniczego. W tym tygodniu zgłębialiśmy  wiedzę na ten temat. Poznawaliśmy sekrety i tajemnice, jakie kryją przed nami kosmiczne przestworza. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat planet, ich nazw, wielkości oraz kolejności w Układzie Słonecznym.

Podczas obchodów „Tłustego Czwartku” dzieci poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Obejrzały film edukacyjny dotyczący tego słodkiego dnia, tworzyły własne pączki z papieru podczas pracy plastycznej.

Gdy nadeszła  pora podwieczorku, dzieci z wielkim apetytem zajadały się pączkami. Łasuchy prosiły o dokładkę.

  Na zakończenie tygodnia z okazji „Dnia Kota” odbyły się w przedszkolu „Kocie ostatki”. Nie zabrakło w tym dniu wspólnych tańców i zabaw z akcentem kota.  Wspólnie z całym przedszkolem, uczciliśmy ten dzień przebierając się za koty i kotki.Tego dnia uśmiech i szczęście towarzyszyły dzieciom przez cały dzień.

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ II

TEMATYKA TYGODNIA: DZIEŃ BABCI I DZIADKA

To był tydzień pełen pracy i emocji! Czekało nas wiele prób, ostatnie przygotowanie i środowy występ dla babć i dziadków. Na szczęści wszystko się udało! Babcie i dziadkowie z radością oglądały swoje wnuki, zachwycali się przygotowanymi przez nie prezentami! Z całego serca dziękujemy za każde miłe słowo i docenienie naszej pracy.

W czwartek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy, z tej okazji nie mogło być inaczej jak samodzielne przygotowanie pizzy. Zanim jednak to nastąpiło zadbaliśmy o higienę naszych rąk, zwracając uwagę dlaczego jest to takie ważne. W tym dniu poznaliśmy historię powstania pizzy, kraj z jakiego pochodzi, oglądaliśmy flagę Włoch, a także uczyliśmy się kilku zwrotów po włosku.

Piątek był Europejskim Dniem Numeru Alarmowego. Dzieci przypomniały sobie nr alarmowy, poznały sposób jego zapamiętania, utrwaliły informację czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Wraz z paniami brały udział w scenkach, które prezentowały zasadność dzwonienia na nr alarmowe oraz jakich informacji należy udzielić przez telefon. Zwieńczeniem działań była praca plastyczna.

W tym tygodniu Maciuś obchodził swoje 5 urodzinki- raz jeszcze wszystkiego najlepszego dla solenizanta!

TYDZIEŃ I

TEMATYKA TYGODNIA: KARNAWAŁ

 

W tym tygodniu trwały przygotowania do balu w naszym przedszkolu, jak i nasza tematyka prac oraz zabaw była temu poświęcona. Mówiliśmy o przebraniach, balach karnawałowych, tańcach i wspólnej zabawie. Wreszcie nadszedł dla nas ten upragniony i wyczekany dzień - PIĄTEK.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W salach przedszkolnych można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności przedszkolaki mieli możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych oraz do zdjęcia grupowego. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Przedszkolaki bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy” i inne . Jednym słowem zabawa na 102! Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze przedszkolaki z wielkim żalem opuszczały sale balowe. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele zadowolenia i uśmiechu. Nad wszystkim czuwały nasze Panie -czyli Troskliwe misie.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!